Babasının yol arkadaşı 60 yıllık hasır çantaları müzeye bağışladı

Babasının yol arkadaşı 60 yıllık hasır çantaları müzeye bağışladı
Babasının yol arkadaşı 60 yıllık hasır çantaları müzeye bağışladı
BALIKESİR (AA) - İstanbul'da yaşayan Müşerref Demirkaya Kaban, babasının demiryolu işçisi olduğu dönemde kullandığı 60 yıllık iki hasır çantayı,...

BALIKESİR (AA) - İstanbul 'da yaşayan Müşerref Demirkaya Kaban, babasının demiryolu işçisi olduğu dönemde kullandığı 60 yıllık iki hasır çantayı, TCDD'nin İzmir Müze ve Sanat Galerisi'nde sergilenmek üzere Bandırma Gar Müdürlüğüne teslim etti.

Kaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TCDD'de 1952-1972 yıllarında, Bandırma-İzmir hattında çalışan babası Musa Kazım Demirkaya'dan kalan iki hasır çantayı senelerdir sakladıklarını söyledi.

Babasının hatırasını yaşatan, eski dönemleri hatırlatan çantaların bir dönem TCDD personelinin adeta yol arkadaşı olduğunu ifade eden Kaban, "Annem, bu çantayı yolculuk öncesi babama hazırlardı. Bu tarihi eşyaların bir müzede sergilenecek olması beni çok mutlu ediyor. Şimdi daha huzurluyum. Benim için büyük bir gün. Demiryolu personelinin eş ve çocukları geçmişini bunlarla hatırlayacak" diye konuştu.

Kaban, TCDD'nin İzmir Müze ve Sanat Galerisi'ne gönderilmek üzere Bandırma Gar Müdür Vekili Önder Akbaş ve yardımcısı Ahmet Akdağ'a teslim etti.

Akdağ, o yıllarda, TCDD'de görev yapan personelin yollarda kullandıkları bu çantalara yemek, ispirto ocağı, kıyafet ve diğer malzemeler koyduğunu belirterek, kendilerine emanet edilen çantaları en kısa sürede İzmir'e göndereceklerini anlattı.

Akbaş da Kaban'a teşekkür ederek, "Çöpe atmak yerine bu çantaları bize getirerek müzemizde tarihe kazandırma duyarlılığınız son derece önemlidir. Artık tarihe karışan bu malzemelerin, TCDD bünyesinde çalışan genç personelin o günlerin koşulları görmesi açısından önemli olacağını, onlara çalışma şevki vereceğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  sanat

  ,

  tcdd

  ,

  Yemek

  ,

  Müze

  ,

  genç

  ,

  derece