Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur:

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur:
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur:
- "BASKİ, Bandırma için 9,2, Erdek için 2,2, Gönen için 4,6, Manyas için 1,3 milyon ve Marmara Adası için 600 bin lira harcadı."

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, "  Balıkesir Su Kanalizasyon İşleri (BASKİ), Bandırma için 9,2, Erdek için 2,2, Gönen için 4,6, Manyas için 1,3 milyon ve  Marmara Adası için 600 bin lira harcadı" dedi.

Bandırma'da özel bir otelde partililerle biraraya gelen Uğur, 24 Mart 2014 yerel seçim sonrası Bandırma ve çevresindeki 4 ilçeye su ve kanalizasyon işlerine 18 milyon lira civarında  para harcadıklarını belirtti. 

Göreve geldikleri günden itibaren AK Parti olarak tüm belediyelere eşit hizmetler götürmeye çalıştıklarını ifade eden Uğur, şunları kaydetti:

"Bir ilçenin alt ve üstyapıda ne eksiği varsa o şekilde bir bütçe ayrıldı. Bakın bu bölgelere su, kanalizasyon, içme suyu, vidanjör, şebeke ve su deposu onarımları olarak çok hizmet getirdik. BASKİ, Bandırma için 9,2, Erdek için 2,2, Gönen için 4,6, Manyas için 1,3 milyon ve  Marmara Adası için 600 bin lira harcadı. Bunlar toplamda 18 milyon civarında. Biz iyi niyetliyiz. Biz hiçbir zaman Balıkesir'de yaşayan 1,2 milyon kişiyi birbirinden ayırmadık. 'Bu muhalefet, bu iktidar belediyesi' demedik, 'bu bana oy verdi, vermedi' demedik. Herkese eşit hizmet ettik."

Bandırma Belediyesi'nin, BASKİ'ye 9,5 milyon borcu olduğunu vurgulayan Uğur, belediyenin söz konusu borcu rahat ödemesi için 30 ay vade yaptıklarını söyledi. Bu vade döneminde Bandırma Belediyesi'ne ait bazı yerlerine haciz koyduklarını aktaran Uğur, şöyle konuştu:

"Büyükşehir kurulduktan sonra 30 Eylül 2014'e kadar bütün su paralarını Bandırma Belediyesi topladı. Ama o toplarken yapmış olduğu masrafların hepsini de BASKİ ödedi. İşçilikleri, personel giderlerini BASKİ ödedi. Mahsuplaştık, 9,5 milyon lira alacağımız çıktı. Ama biz bunu 30 Eylül 2014 tarihinden bu yana alamadık. Onların da ödemeye niyeti yok. Bandırma'dan alacaklı olduğumuz 9,2 milyon lira için BASKİ haciz koydurunca, Bandırma Belediye Başkanımız geldi görüştük, 30 ay vade yaptık. Ama haciz kalkmadı. Çünkü bu amme alacağı olduğu için Bandırma Belediyesi'nden ipotek almamız lazımdı. BASKi avukatları da tedbir olsun diye, Bandırma Belediyesi'nin bazı mülklerine haciz koydurdu."

Programa AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar ve ilçe teşkilatlarının temsilcileri katıldı.