Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında çifte protokol

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında çifte protokol
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında çifte protokol
- Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK arasında, Balıkesir Bilim Merkezi yapımı ile Sismik Sınıf ve Sismik Değerlendirme Haritası protokolleri imzalandı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında Balıkesir Bilim Merkezi yapımı ile Sismik Sınıf ve Sismik Değerlendirme Haritası protokolleri imzalandı.

Karesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreni TÜBİTAK uzmanlarının projeleri tanıtmalarıyla başladı.

Tanıtım sonrası konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kurulacak olan bilim merkezinin Türkiye'de sadece 5 ilde olduğunu ve 6'ncısının Balıkesir'de olacağını söyledi.

 Çamlık Tepesi'ne inşa edilecek Balıkesir Bilim Merkezi'nin eğitime ve öğrencilere çok katkı sağlayacağını ifade eden Uğur, proje sayesinde ayrıca bilimsel araştırmaların Balıkesir'de de yapılabileceğini belirtti.

TÜBİTAK ile ortak yürütülecek diğer projenin Marmara Araştırma Enstitüsüyle imzalanacağını dile getiren Uğur, konuşmasına şöyle devam etti:

"Balıkesir 1'inci derecede deprem bölgesinde yer alıyor. Bu proje ile kurum bize ilimizdeki tüm fay hatlarını, deprem haritasını ve risklerini çıkartacak. Bu araştırma 3-4 yıl sürecek bir çalışmayı kapsıyor. Oldukça geniş çaplı bir araştırma olacak. Biz de bu harita sonrası Balıkesir'in planlamasında değişiklikler yapacağız. Daha önce de elimizde AFAD gibi kurumların araştırmaları bulunuyor ama TÜBİTAK'ın araştırması daha detaylı olacak."

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ise "Balıkesir geçmişinde bilime dair çalışmaların yapıldığı bir yer. Balıkesir beklide Türkiye'nin gelecek İstanbul 'u olacak. Çok önemli geçiş hatları arasında bulunuyor. İstanbul- İzmir Otoyolu sonrası Balıkesir daha da hareketlilik kazanacak. Türkiye'nin önemli sanayi yatırımlarının da bu tarafta konumlanacağı düşünülüyor. Balıkesir bir çok değeri ile geleceğin parlayan yıldızı olacak" dedi.

Konuşmaların ardından Uğur, Arcaklıoğlu ve Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) Başkanı Bahadır Tunaboylu arasında protokol imzalandı.

İmza törenine Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Tübitak Bilim ve Toplum Daire Başkanı Ahmet Uludağ, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları katıldı.