Balıkesir Devlet Hastanesi, donör bulmada birinci oldu

Balıkesir Devlet Hastanesi, donör bulmada birinci oldu
Balıkesir Devlet Hastanesi, donör bulmada birinci oldu
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Devlet Hastanesi, organ ve kadavra donörü bulma konusunda yılın ilk üç ayında Türkiye birincisi oldu.İl Sağlık...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Devlet Hastanesi, organ ve kadavra donörü bulma konusunda yılın ilk üç ayında  Türkiye birincisi oldu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Balıkesir Devlet Hastanesinin nisan itibarıyla 4 kadavra ve 7 organ donörü bildirimi ile Sağlık Bakanlığı  Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığının verilerine göre 210 hastane içinde birinci sırada olduğu bildirildi.

Geçen yıl 37 beyin ölümü vakasından 17 donör bulunduğu belirten açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. 2014 yılında, vantilatörlü yoğun bakım servisi bulunan hastanelerimizde 39 beyin ölümü vakası tespit edilmiş olup, bunlardan 17 tanesi donör olmuştur. 2015 yılının ilk üç ayında ise, 15 beyin ölümü vakası tespit edilmiş ve 5 donör bildirimi yapılmıştır. Türkiye genelinde beyin ölümü ve kadavra donör bildirimi yapan 210 hastane arasında, Balıkesir Devlet Hastanesi, 7 beyin ölümü (organ bağışçısı) ve 4 kadavra donör bildirimi ile Bakanlığımız Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığının web sayfasında birinci sırada yer almaktadır."

Açıklamada, donörlerin ailelerine teşekkür edildi.