Balıkesir İl Müftüsü Turgut Açari:

Balıkesir İl Müftüsü Turgut Açari:
Balıkesir İl Müftüsü Turgut Açari:
- ''İftarlarda gösteriş ve şov yapmayın''

BALIKESİR (AA) - Balıkesir İl Müftüsü Turgut Açari, 11 Ayın Sultanı Ramazan nedeniyle vatandaşları iftar programları konusunda uyardı.

Ramazan ayı nedeniyle düzenlenen iftar programlarında da aşırı gösteriş ve şov yapılmaması gerektiğini belirten Müftü Açari, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, ''Ramazan orucun emredildiği ve Kuran'ın Peygamberimize inmeye başladığı bir ay. Ramazan'ı Şerife Kur'an ayı da diyebiliyoruz. Ramazan aynı zamanda sabır ayıdır. Peygamber Efendimizin verdiği müjde ile diğer bütün ibadetlerin sevapları belli oranlarda verilir. Orucun sevabını Cenab-ı Hak 'Ben bilirim ben vereceğim' diyor. Oruç ibadeti bizim bir iyiliğe 10 misli veya 700 misli dediğimizden daha fazla sevap kazandırıyor. Ramazan arınma ayıdır. Günahlardan temizlenme ayıdır. Bu ayda verilecek iftarlarda aşırı gösterişe kaçmamakta gerekiyor'' dedi.

Ramazan ayı nedeniyle fitrelerin kişi başı 11.5 lira olarak belirlendiğini hatırlatan Açari, borçları çıktıktan sonra 81 gram altın veya eşdeğer mali varlığı olanların malının 40'da birini zekat olarak vermesi gerektiğini bildirdi. Zekat ve fitrelerin mümkün olduğu kadar gizli olarak verilmesinin şart olduğunu kaydeden Açari, ''Sağ elin verdiğini, sol el görmemeli'' ifadesini kullandı.

Balıkesir merkezde 300 il genelinde bin 600 camide mukabele vaaz programı yapılacağını kaydeden Açari, şöyle devam etti: ''Bayanlar için de merkez camilerinde 75 vaaz gerçekleştirilecek. Bayan vaizeler ve uzmanlarımız bayanlara 'Ramazan ve Orucun önemi', 'Güzel Ahlak', 'Komşuluk Akrabalık İlişkileri', 'Günahlardan Sakınma', 'İyi insan olma' ve 'Vakit iyilik vakti bu Ramazan ve her zaman' konularında vaazlar verecek. Vatandaşlarımız Ramazan ayı boyunca müftülüğümüzün 'Alo Fetva' hattı olan '190' nolu telefonunu arayarak oruç ve ramazan ile ilgili sorularına uzmanlarımızdan cevap alabilirler.''

 

 


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Balıkesir

  ,

  Ramazan

  ,

  Ahlak

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  iftar