Balıkesir-İzmir karayolu uzunluğunda dosya taraması

Balıkesir-İzmir karayolu uzunluğunda dosya taraması
Balıkesir-İzmir karayolu uzunluğunda dosya taraması
- Karesi Belediyesi tarafından 7 ayda taranan 700 bin doküman ve 27 bin projenin 183 kilometre uzunluğunda olduğu bildirildi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in merkez Karesi Belediyesi tarafından 27 bin projeyle ilgili çalışma yürütülürken 5 ayda taranan 700 bin dokümanın 183 kilometre olan uzunluğunun neredeyse Balıkesir- İzmir karayolu kadar olduğu bildirildi.

Karesi Belediyesinden alınan bilgiye göre,  Türkiye 'de sayılı belediyede kurulu olan dijital arşiv sistemi ile etkili ve verimli bir çalışma ağı oluşturulması için harekete geçildi.

Nesiller boyu araştırılabilecek ve tek tuşla çağrılabilecek, doğal afetlerde bu bilgilerin saklanıp kullanılabileceği bir altyapı için çalışma başlatan Karesi Belediyesi, arşivleri son teknolojiyle buluşturuyor, dosyaları adeta koruma altına alıyor.

Yüzlerinde maskeleri, ellerinde fırçalarıyla çalışmalarını bir arkeolog gibi yürüten arşiv personeli, 5 ayda 700 bin dokümanı ve 27 bin projeyi tozlu raflardan kurtararak dijital ortama aktardı. Taranan projelerin uzunluğu 183 kilometreyi buldu.

Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 3 milyon yazılı evrak ile 1,5 milyon haritanın tamamının dijital ortama aktarılıp halka daha hızlı hizmet verileceğini bildirdi.

Yılmaz, vatandaşların belediyeye hizmet almaya geldiğinde memurun tozlu raflarda dosya aramayacağını, tek tuşla tüm dokümanları bilgisayar ekranına geleceğini belirterek, "Geleceğin Karesi'sini oluşturma adına yürütülen vizyon projelerimiz bir bir hayat buluyor. Amacımız, Balıkesirlilere daha iyi hizmet sunabilmek" ifadesini kullandı.