Balıkesir Muhasebeciler Odası'ndan TÜİK anket formlarına tepki

Balıkesir Muhasebeciler Odası'ndan TÜİK anket formlarına tepki
Balıkesir Muhasebeciler Odası'ndan TÜİK anket formlarına tepki
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Muhasebeciler Odası üyeleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından muhasebecilere doldurulması için gönderilen anket...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Muhasebeciler Odası üyeleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından muhasebecilere doldurulması için gönderilen anket formlarını protesto etti.

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü önünde "TÜİK anketörü değiliz" yazılı pankart açan üyeler adına konuşan Oda Başkanı Metin Yalçın, muhasebecilerin kurum tarafından memur gibi kullanılmak istendiğini ileri sürdü.

TÜİK yetkililerinin anket formlarının doldurulması konusunda izledikleri yol ve yöntemleri eleştiren Yalçın, şöyle konuştu:

"Emeğimiz değersiz sayılıyor. Biz müşterilerimizin istedikleri işleri bedelsiz yapan bir meslek camiası değiliz. Müşterilerimize yapacağımız işleri belirleyen bir sözleşme dahilinde işlerimizi yürütüyoruz. Biz meslek mensupları görüyoruz ki; memleketin e-devlet projesi için kamuda istihdam yaratmak yerine, memur çalıştırmak yerine, meslek mensuplarımız veri operatörü yapılmak isteniyor. Bugün burada TÜİK özelinde konuşsak da SGK, Maliye, İş-Kur, ticaret odaları ve benzerlerinin tümünün elektronik işlemleri meslek mensupları üzerinden yürütülmektedir."

Yalçın, TÜİK anketlerinin sözleşme ve ücretlendirmeyle yapılabileceğini belirtti.