"Balıkesir Sinema Günleri", başladı

"Balıkesir Sinema Günleri", başladı
"Balıkesir Sinema Günleri", başladı
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Sinema Amatörleri Derneği (SAM-DER) tarafından organize edilen, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karesi Belediyesi ve özel...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Sinema Amatörleri Derneği (SAM-DER) tarafından organize edilen, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karesi Belediyesi ve özel bir sinema firması tarafından desteklenen "Balıkesir Sinema Günleri" başladı.

Salih Tozan Kültür Merkezi'nde bu yıl 9'uncusu düzenlenen etkinlik, Bekleyiş, Uzaklar, Korkular, Yumurta, Uykusuz, ve Duvar kısa film gösterimleriyle devam etti.

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, konuşmasında organizasyonda emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti. Sinemanın önemli bir sanat olduğunu vurgulayan Çaltı, şunları kaydetti:

"Sinema televizyonların çıkışı ile önemli bir sarsıntı geçirdi. Bugün yeniden toparlanma sürecini yaşıyor diyebiliriz. Esasında sinema ne olmalıdır? Ne yapmalıdır? Nerede durmalıdır? gibi sorulara cevap vermek zorundayız. Sinema içinde bulunduğu toplumun değer yargılarının içinde olmalıdır. Barış, kardeşlik, birlik, bütünlük, aydınlık, görsellik, gerçeklik işte sinema sanatından beklediklerimiz bunlar."

Etkinlikler kapsamında bir hafta boyunca uzun ve kısa metrajlı Türk filmleri gösterilecek.