Balıkesir'de Berkin Elvan eylemleri

Balıkesir'de Berkin Elvan eylemleri
Balıkesir'de Berkin Elvan eylemleri
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, Gezi Parkı olaylarında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan anıldı.Toplu...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, Gezi Parkı olaylarında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan anıldı.

Toplu Taşıma Merkezi'nde toplanan grup, Milli Kuvvetler Caddesi'nden Ali Hikmet Paşa Meydanı'na kadar slogan atarak yürüdü. Polisin güvenlik önlemi aldığı yürüyüş sırasında grubun yolu trafiğe kapatmaması yönünde ikazlar yapıldı.

Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda grup adına açıklama yapan Okan Demir, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Elvan'ın ölümüne sebep olanların bulunamadığını söyledi.

Elvan'ın 16 Haziran 2013 yılında polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu hastanede 269 gün yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Demir, şunları kaydetti:

"Yaşam mücadelesini 11 Mart 2014'te kaybeden Berkin Elvan'ın katillerinden hesap sormak için bir araya geldik. Tedavisi boyunca insani duygularını yitirmemiş herkesin üzerine titrediği, vicdanını sıfırlamış her ailenin umutla iyi haberlerini beklediği Berkin Elvan'ı yitireli tam bir yıl oldu. Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil diyerek yüz binler olarak sokaklara aktık o gün, tam bir yıl geçti o kara günün üzerinden. Tabutu kurşunlardan ağır, ekmekten hafif olan Berkin'imiz uçtu elimizden bir yıl önce."

Açıklamanın ardından gruptakiler bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.