Balıkesir'de organ bağışı

Balıkesir'de organ bağışı
Balıkesir'de organ bağışı
- Beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 3 hastaya nakledilecek

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, beyin ölümü gerçekleşen 61 yaşındaki hastanın organları 3 hastaya nakledilecek.

Alınan bilgiye göre, beynini besleyen atardamarlarında yaşanan pıhtılaşma sonucu Balıkesir Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan hastanın beyin ölümü gerçekleşti.

Hastanenin organ nakil koordinasyon birimi görevlileri Dr. Mehmet Suluoğlu ile hemşire Emine Ekinci, söz konusu kişinin ailesiyle görüşerek, organlarının bağışlanmasını istedi.

Aile, hastanın isminin açıklanmaması koşuluyla organlarının bağışlanmasına izin verdi. İzninin ardından donörün karaciğeri Bursa Uludağ Üniversitesinden, böbrekleri ise Bursa Acıbadem Hastanesinden gelen ekipler tarafından operasyonla alındı.

Organları almaya gelen ekip sorumlusu, Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Salih Gülten, Balıkesir Devlet Hastanesinin organ bağışçısı bulma konusunda Türkiye 'de birinci olduğunu söyledi.

Hayatını kaybeden vatandaşın yakınları için üzücü ancak organ bekleyen hastalar için umut verici bir durum olduğunu dile getiren Gülten, "Hayatını kaybeden vatandaşımızın yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aldığımız organlar başka insanlara umut olacak, başka insanlara can olacak" dedi.

Suluoğlu ise gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

" Bugün bir vatandaşımızın beyin ölümü gerçekleşti. Akabinde ailesi ile görüşme yaptık. Ailesi de tereddütsüz hayırlı ve onurlu karara imza attılar. Biz hemen Bursa'ya bağlı olduğumuz Bölge Koordinasyon merkezi ile irtibata geçerek organ nakli sürecini başlattık.  Bağışçımızın karaciğer ve böbrekleri organ bekleyen ve yetmezlik ile yaşamaya çalışan hastalarımıza takılacak."