Balıkesir'de orman yangını

Balıkesir'de orman yangını
Balıkesir'de orman yangını
- Ayvalık'ta, çöp döküm sahası yakınında otların tutuşmasıyla başlayan ve ormanlık alana sıçrayan yangın, fıstık çamları bulunan 2 hektar alanda zarara yol açtı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde çıkan yangında 2 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Alınan bilgiye göre, Küçükköy Mahallesi çöp döküm sahası yakınındaki otlar, henüz belirlenemeyen bir nedenle alev aldı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, fıstık çamlarının bulunduğu ormanlık alana sıçradı.

Alevlere, Orman Genel Müdürlüğüne ait 2 yangın söndürme uçağı ve 2 helikopterin yanı sıra 7 arazöz ve 12 itfaiye aracıyla müdahale edildi.

Bölgeye sevk edilen Edremit Orman İşletme Müdürlüğü, Ayvalık Orman İşletme Şefliği ile çevre belediyelere bağlı ekipler tarafından söndürülen yangın, 2 hektar ormanlık alanda zarara neden oldu.

Edremit Orman İşletme Müdürü Mehmet Demirbağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının çöp döküm sahası yakınında başladığını söyledi.

Yangına kısa sürede müdahale edildiğini belirten Demirbağ, "Hazine arazisinde 2 hektar alanda bulunan fıstık çamları zarar gördü. Bölgede rüzgar saatte 60-70 kilometre hızla esiyor. Bu da yangına müdahaleyi güçleştirse de kontrol altına aldık. Ekiplerimiz havadan ve karadan soğutma çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  çevre

  ,

  Rüzgar

  ,

  orman

  ,

  müdahale