Balıkesir'de Ramazan hazırlıkları

Balıkesir'de Ramazan hazırlıkları
Balıkesir'de Ramazan hazırlıkları
- Gönen'de camiler temizlendi, Bandırma'da iftar çadırları düzenlendi

BALIKESİR (AA) - Ramazan ayıyla birilikte belediyeler ve müftülüklerde hazırlıkları tamamlamaya başladı.

 Gönen İlçe Müftülüğü, vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ibadet edebilmeleri için tüm camilerde temizlik çalışması yaptı.

Ekipler, camilerde halıları kuru temizleme ve süpürme işlemi ile birlikte, iç dış kapı ve camları silindi, ayakkabılıklar temizlendi. Ayrıca cami dışındaki şadırvanlar, tuvaletler ve cami avlularında temizlendi. 

Gönen İlçe Müftüsü Hayrullah Yavuz, çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, "Ramazan, müslümanların rahmet, merhamet, hayır yapma duygularının ön plana çıktığı çok mübarek aydır. Bu ayda yapılan ibadetlerin faziletleri, üstünlükleri diğer ayların kinden daha fazladır. Allah nasip ederse bu yıl Ramazan ayını bol bol ibadet, hayır ve hasenatla geçirmeye gayret edeceğiz. Ramazan'da ilçe merkez camilerimizde sabah namazı sonrası ve ikindi namazı sonrası mukabele, vaaz, Kur'an-ı Kerim ziyafetleri ve çeşitli yerlerde iftar yemekleri de tertip edeceğiz" dedi.

- Bandırma Belediyesi hergün bin 500 kişiye iftar verecek

Belediye Başkanı Dursun Mirza, Ramazan ayı boyunca günlük bin 500 kişiye iftar vereceklerini açıkladı.

İlçede zabıta ekipleri tarafından gıda üretimi yapılan yerlerde denetimlerin artırıldığını dile getiren Mirza, her gece Cumhuriyet Meydanı'nda Ramazan Özel programları düzenleyeceklerini söyledi.

Hayırsever vatandaşların katkılarıyla Cumhuriyet Meydanı'nda hergün bin 500 kişiye iftar verileceğini dile getiren Mirza, şunları kaydetti:

"İhtiyacı olan vatandaşlarımıza her ramazanda olduğu gibi yine kuru gıda paketleri dağıtılıyor. Hayırsever vatandaşların katkılarıyla Cumhuriyet Meydanında Bandırma İlköğretim Okulu önünde ve Edincik Mahallemizde iftar sofraları kurulacak. Ayrıca Edincik ve Aksakal Mahallelerimizde ekonomik durumu yeterli olmayan vatandaşlarımıza sıcak yemek yardımlarımız devam edecek."