Balıkesir'de, sahte deprem araştırmacıları konusunda uyarı yapıldı

Balıkesir'de, sahte deprem araştırmacıları konusunda uyarı yapıldı
Balıkesir'de, sahte deprem araştırmacıları konusunda uyarı yapıldı
BALIKESİR (AA) - Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün, Balıkesir'de son günlerde yaşanan depremler sonrası...

BALIKESİR (AA) - Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün, Balıkesir'de son günlerde yaşanan depremler sonrası uzmanlık alanı olmamasına rağmen bazı kişilerin yaptıkları yorumlar ile halkı yanlış bilgilendirdiklerini söyledi.

Bu kişilerin yanlış aletlerle birşeyler yapıyorlarmış gibi gösterip, vatandaşları kandırdıklarını savundu. Bu duruma bazı medya kuruluşlarının alet olduğunu idda eden Yenigün, şunları kaydetti:

"Vatandaşın biri eline elektrik akımı ölçümüne yarayan multimetreyi almış deprem ölçüyor. Balıkesir depremleri ile ilgili olarak son günlerde çok fazla yorum yapılmakta. Özellikle kendine deprem araştırmacısı diyerek ortaya çıkan ve halkı kandırmakla kalmayıp elinde multimetreyi alarak ölçüm yaptığını zanneden şahıs insanları galayana getirmekle kalmayıp hiçbir yetki ve sorumluluğu olmadığından da bu rahatça açıklamalar yaptığı görülmektedir.  Bahsettiğimiz kişi A.Y.  adında bir elektrik teknisyeni olup, kendini deprem araştırmacı olarak tanıtmaktadır. A.Y. deprem konusunda hiçbir eğitim almamış bir insan, deprem konusunda açıklama yapmaya da bir yetkisi yoktur. Özellikle bir internet sayfasında kendine Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi adı altında bir sayfa kurarak insanları oradan da kandırmaya devam etmektedir. Bazı yerel ve ulusal gazetelerde bu kişiye sayfalara ve televizyonlara taşıyor."

Yenigün, bu gibi açıklamaların sadece jeoloji mühendislerinden ve odadan alınması gerektiğini sözlerine ekledi.