Balıkesir'de tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi

Balıkesir'de tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi
Balıkesir'de tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi
- Kalabak Mahalle Muhtarı Saka: - "Bu arkadaşlar günlük 35 lira yevmiyeyle çalışıyor. Çanakkale'nin Yenice ilçesine biber toplamaya gidiyorlar" - "14 kişilik bir araca 20-25 kişi biniyor. Burada zaten vatandaşlar tarlaya veya işe hep böyle, minibüs, traktör arkası, otobüs gibi araçlarla gidiyor"

BALIKESİR (AA) - Çanakkale'nin Yenice ilçesindeki tarladan dönerken, Balıkesir'in Havran ilçesi yakınlarında devrilen minibüste hayatını kaybeden ve yaralanan tarım işçilerinin, 14 kişilik araca 23 kişi bindikleri ve günlük 35 liraya çalıştıkları öğrenildi. 

Havran'ın Kalabak Mahallesi Muhtarı Özcan Saka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahalle yolunun bozuk olduğunu ve mıcır yüzünden bölgede çok sayıda kaza meydana geldiğini söyledi. 

Kazanın olduğu yerden bazı yolcuları ambulansa götürmek için sırtında taşıdığını anlatan Saka, "Yöre halkı burada çiftçilikle uğraşıyor. Bu arkadaşlar günlük 35 lira yevmiyeyle çalışıyor. Çanakkale'nin Yenice ilçesine biber toplamaya gidiyorlar. Kaza dönüşte akşam saatlerinde oldu zaten. 14 kişilik bir araca 20-25 kişi biniyor. Burada zaten vatandaşlar tarlaya veya işe hep böyle, minibüs, traktör arkası, otobüs gibi araçlarla gidiyor" dedi.

Saka, yolda gerekli düzenlemelerin yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunduklarını belirterek, "Şu an hala beklemedeyiz. Bu, yörede benzer kazalar meydana geliyor. Bu konuda yetkililerden duyarlı olmalarını istiyoruz. En azından yolun mahallenin içinden geçen kısmı yapılsın. Buradan bir de çok sayıda ağır tonajlı araç geçiyor ve tehlikeye yol açıyor" diye konuştu.  

Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesindeki biber tarlasında çalışan 23 işçinin içinde bulunduğu Ali Sarıcan (49) yönetimindeki minibüs, Havran Kalabak Mahallesi girişinde şarampole devrilmiş, kazada Ayşe Karaca (65), Yaşar Engin (70) ve Hayriye Kurt (17) hayatını kaybetmiş, 21 kişi yaralanmıştı.