Balıkesir'de termik santrale karşı imza kampanyası

Balıkesir'de termik santrale karşı imza kampanyası
Balıkesir'de termik santrale karşı imza kampanyası
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de özel bir kağıt fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamak için kurulması planlanan termik santrale tepki...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de özel bir kağıt fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamak için kurulması planlanan termik santrale tepki gösteren Paşaköylüler imza kampanyası başlattı.

Türkiye İstatistik Kurumu Meyanı'nda (TÜİK) imza kampanyası öncesi basın açıklaması yapan Paşaköy Muhtarı Mustafa İkiz, santralin günlük 525 ton kömür yakacağını hatırlatarak çıkan zehirli atıkların tüm Balıkesir'i etkileyeceğini belirtti.

Santralin yapıldığı yerin 1'inci derecede tarım arazisi olduğunu vurgulayan İkiz, şunları kaydetti:

"Kömür santrali Balıkesir Üniversitesi'ne ve üniversite hastanesine 2 kilometre, yapımı devam şehir hastanesine 8 kilometre uzaklıkta. Balıkesir'in içme suyunu karşılayan İkizcetepeler Barajı'na kuş uçuşu 2-3 kilometre. Balıkesir kent merkezine 10 kilometre. Bu bölge çökük ovadır. Bu santral faaliyete geçtiğinde bir yılda 173 bin ton kömür yakacak, 400 bin ton karbondioksit havaya salınacak. Tarım arazilerine bir yılda 55 bin ton uçucu kül düşecek. Günlük 10 ton su ile kömür yıkanıp yeraltı sularına karışacak. 1'inci sınıf tarım arazilerimiz asit yağmurları altında ürünlerimizin zehirlenmesine yol açacak."

MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen basın açıklaması "Kömür santrali istemiyoruz" sloganları ile sona erdi.

Açıklama sonrası meydana imza kampanyası başlatıldı.