Balıkesir'de "Tıbbi Aromatik Bilgi Merkezi" kurulacak

Balıkesir'de "Tıbbi Aromatik Bilgi Merkezi" kurulacak
Balıkesir'de "Tıbbi Aromatik Bilgi Merkezi" kurulacak
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından "Tıbbi Aromatik Bitki Merkezi" kurulacak.Daire Başkanı...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından "Tıbbi Aromatik Bitki Merkezi" kurulacak.

Daire Başkanı Ahmet Mekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, başkanlık bünyesinde Tıbbi Aromatik Bitki Merkezi'nin kurulmasıyla ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.

Mekin, nüfusu hızla azalan köylerde yaşayan üreticilere ek gelir kaynağı sağlamayı hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda, Dursunbey ilçesinde Alaçam, Sındırgı ilçesinde Ulus ve Edremit ilçesinde Kaz Dağları'nda yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin tespit çalışmalarına başladık. Kültürü yapılabilecek bitkilerin türleri, Balıkesir Üniversitesi tarafından belirlenecek. Bu bitkiler arasında kekik, adaçayı, papatya, melisa, civanperçemi, kantaron, lavanta gibi türler yer almakta. Bu merkezde, ekonomik değeri olan ve katma değer sağlayabilecek bitkilerin üretim ve pazar potansiyelini değerlendireceğiz."