Balıkesir'de "Yağlı Güreş Çalıştayı"

Balıkesir'de "Yağlı Güreş Çalıştayı"
Balıkesir'de "Yağlı Güreş Çalıştayı"
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in merkez Karesi Belediyesi tarafından 14-16 Ağustos'ta yapılacak Geleneksel Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in merkez Karesi Belediyesi tarafından 14-16 Ağustos 'ta yapılacak Geleneksel Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri öncesinde "Yağlı Güreş Çalıştayı" düzenledi.

Karesi Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1300'lü yıllardan bu yana yapılan yağlı güreşler için yapılan çalıştaya katılan başpehlivanlar, federasyon seçimlerinde oy atma hakkı bile bulunmayan pehlivanların 700 yıl sonra ilk kez muhatap alındığını belirtti.

Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda başpehlivanlar, geçen yıl yapılan ve bu yıl 14-16 Ağustos'ta gerçekleştirilecek Geleneksel Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri'ne yönelik görüşlerini aktardı, etkinlik için yol haritası belirlendi.

Çalıştay kapsamında yapılan panelin moderatörlüğünü yapan Yılmaz, güreşin, hayata renk ve hareket katan, ekonomiye katkı sağlayan bir Türk sporu olduğunu söyledi.

Yağlı güreşin, başka hiçbir medeniyette olmadığını ifade eden Yılmaz, "Yani insanların bize özenebileceği ve 'bunu uydurdunuz' diyemeyecekleri kadar has malımız. Güreş, her şeyiyle Türk-İslam kültürüne uygun. Neden İslam coğrafyasından pehlivanlar çağırıp bunun olimpiyatlarını yapmıyoruz? Neden devletin sanatçısı varken devletin pehlivanı olmuyor?" dedi.

Türkiye 'de ilk kez kez Yağlı Güreş Festivali düzenlediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yağlı güreş gelenek ve kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak istiyoruz. Güreşçilerle fikir alışverişinde bulunularak yağlı güreşlerin aslına uygun yapılmasının sağlanması hedefliyoruz. Pehlivanlarla dünyaya açılarak mertliği ve dürüstlüğü yeniden tanıtmayı istiyoruz. Biz ev sahibi olarak üstümüze düşeni fazlasıyla yapacağız. Bizim tek amacımız iyi iş yapmak. İyi iş yapınca zaten sonuçları da iyi olacaktır."

Güreşçiler, "başpehlivanların başpehlivanı" dedikleri Yılmaz'a çalıştay için teşekkür etti.

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Balıkesir

  ,

  İslam

  ,

  Belediye

  ,

  ağustos

  ,

  ,

  oy