Balıkesir'de "Zaman ve Mekan İçinde Musevilik Fotoğraf Sergisi"

Balıkesir'de "Zaman ve Mekan İçinde Musevilik Fotoğraf Sergisi"
Balıkesir'de "Zaman ve Mekan İçinde Musevilik Fotoğraf Sergisi"
- Fotoğraf sanatçısı Modiano'nun 4 yıllık bir çalışma sonucu hazrılanan sergi, Türkiye'de yaşayan Musevilerin örf ve adetleri ile bunların uygulanış biçimini konu alıyor

BALIKESİR (AA) - İstanbul 'da Musevi cemaatinin fotoğrafçılığını yapan Alberto Modiano'nun 4 yıllık çalışma sonucu hazırladığı " Zaman ve Mekan İçinde Musevilik" konulu fotağraf sergisi Balıkesir'de açıldı.

Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneğine ait Fotoğraf Müzesi'nde sergilenen 60'a yakın fotoğraf, Türkiye 'de yaşayan Musevilerin örf ve adetleri ile bunların uygulanış biçimini konu alıyor.

Modiano, serginin açılışı öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 yıldır profesyonel fotoğrafçılıkla uğraştığını söyledi.

Fotoğraflarında genelikle Musevilik konusu hakim olduğu için cemaatinden arkadaşlarının kendisine böyle bir proje önerdiğini aktaran Modiano, şöyle konuştu:

"Başta olmaz diye düşünmüştüm ama 4 yıllık bir çalışmanın sonucunda Hahambaşı'nın sekreterinin bana danışmanlık yapmasıyla bu sergi konusunu tamamladım. Geçen eylül ayından itibaren de ilk olarak İstanbul'da açıldı sergimiz. Daha sonra Bergama ve Kuşadası'nda oldu. Buradan da başka şehirlere gitmek istiyoruz. Serginin küçük bir bölümü yer dolayısıyla gelmedi. Bu çalışma 4 ana başlık ve 55 alt başlıkta toplanıyor. Birinci bölümde bayramları görüyoruz. Sonra dini uygulamalar, aletler, en sonda da örf ve adetleri göreceğiz. Albümde 122 fotoğraf yer alıyor. Burada sergilenen ise 60 civarında. Bir kültürü anlatma açısından olumlu sonuçlar alıyoruz. Bu sergiyle ilgili kitabım basıldığı sıralarda ünlü fotoğrafçımız Ara Güler'in de kitabı basılıyordu. Ara Bey, kitabımı alıp incelediğinde, 'Keşke Ermeni cemaatinin de böyle bir çalışma olsaydı' demişti. Bana gelen teklifler doğrultusunda önümüzdeki dönemlerde 3 dinin ve mezheplerini oluşturan bir sergi de yerine getireceğiz."

Daha sonra serginin açılışı yapıldı ve fotoğraflar Modiano'nun anlatımıyla tek tek sergilendi.