Balıkesir'de "zeytin sineği" protokolü imzalandı

Balıkesir'de "zeytin sineği" protokolü imzalandı
Balıkesir'de "zeytin sineği" protokolü imzalandı
- Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Tarım Müdürlüğü Zeytin Koordinatörlüğü arasında "zeytin sineği ile mücadele" protokolü imzalandı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Zeytin Koordinatörlüğü arasında imzalanan "zeytin sineği ile mücadele" protokolüyle üreticiler dha fazla kazanacak.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 2014'te belediye tarafından yapılan ilaçlama sonrası zeytin üreticisinin kazancının arttığını söyledi.

Geçen yıl zeytin sineğiyle mücadele kapsamında 3.5 milyon lira harcadıklarını ama üreticinin 40 milyon liraya yakın kazanç elde ettiğini belirten Uğur, bu yıl da sinek mücadelesini belediyenin yürüteceğini aktardı.

Zeytin sineğiyle mücadelenin Balıkesir'de 833 bin dekar alanda uygulanacağını ifade eden Uğur şöyle konuştu:

"İnsanımız zeytincilikle geçiniyor. Daha öncede milletvekilliği döneminde zeytin zararlılarıyla mücadelede ettim. Her zaman bunun için bütçe ayırmaya çalıştık. Özel idare bütçesinden, bakanlıktan kaynak aktarılmıştı fakat maalesef çiftçilerimiz bu kaynakların kullanımında gerekli yardımı alamadığından yeteri kadar zeytin sineği ile mücadele yapılamadı. Ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kurulduktan sonra bu mücadeleyi biz yapmaya başladık. Büyükşehirin imkanları var, bütçesi var. Özel idarenin daha önce yapmış olduğu tarımla ilgili destekler bu sefer büyükşehire devroldu. Bizde bu kapsamda geçen yıl 3.5 milyon lira zeytin sineği ile mücadeleye bütçe ayırmıştık. Bu mücadelemizi en iyi şekilde yaptık."

Üreticilerin zeytinyağını, 5-6 lira yerine 9-10 liraya sattığını vurgulayan Uğur, "Yani biz 3,5 milyon lira harcadık, çiftçimizin eline bu işten 35-40 milyon lira geçti. Yani bizim bu yaptığımız mücadele çiftçimize 10 katını kazandırdı. Ekonomimiz kazandı, çiftçimiz kazandı. Bu yıl da aynı şekilde bu ilaçlama faaliyetlerini Büyükşehir Belediyesi olarak biz yürüteceğiz. Çiftçimiz yine 10 katı fazla kazanacak" dedi.

Konuşmaların ardından Uğur ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Zeytin Koordinatörü olan Erdek Kaymakamı Mustafa Demirelli arasında protokol imzalandı.