Balıkesir'deki depremler

Balıkesir'deki depremler
Balıkesir'deki depremler
- Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Ağlan: - "Bu sarsıntılar, biriken enerjinin küçük şoklarla boşalması anlamına geliyor"

BALIKESİR (AA) - Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Ahmet Ağlan, Balıkesir'de dün sabahtan itibaren meydana gelen çok hafif şiddetli 19 depremin, yerkürede biriken enerjinin küçük şoklarla boşalması anlamına geldiğini söyledi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Deprem Dairesinin tespitine göre, Balıkesir il merkezinde dün saat 08.06'dan bugün 14.33'e kadar en şiddetlisi 3,7 büyüklüğünde olmak üzere 19 yer sarsıntısı kaydedildi.

Ağlan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Marmara'da yer alan Yalova, Bursa ve Balıkesir'in deprem bölgesi olduğunu söyledi.

Bu bölgenin geçmişine bakıldığında yıkıcı büyük depremler yaşandığını hatırlatan Ağlan, "Balıkesir'de 1,5 günde 19 sarsıntı oldu. Bu sarsıntılar, biriken enerjinin küçük şoklarla boşalması anlamına geliyor. Bu küçük şoklar olmasa enerji aniden ortaya çıkacak ve daha büyük sarsıntı oluşacaktır" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Balıkesir

  ,

  Bugün

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  Enerji