Balıkesir'deki FETÖ/PDY operasyonu

Balıkesir'deki FETÖ/PDY operasyonu
Balıkesir'deki FETÖ/PDY operasyonu
- Gözaltına alınan 14 şüpheli serbest bırakıldı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 14 şüpheli serbest bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğünce yapılan operasyonda, şüphelilerden dün adliyeye sevk edilen 8'inin, savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılmasına karar verildi.

Soruşturma kapsamında Bursa'da gözaltına alınan bir kişi ile diğer 5 zanlı da bugün adliyeye getirildi. 6 şüpheli savcılıktaki sorgularından sonra serbest bırakıldı.

Balıkesir'de mart ayında, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve savcılıklara yapılan ihbarlar doğrultusunda başlatılan soruşturma çerçevesinde bazı dernek ve kamu kurumlarının hazırlayıp hayata geçirdiği milyonlarca liralık projeler incelemeye alınmıştı.

Hazırlanan bilirkişi raporları doğrultusunda projelerinde usulsüzlük olduğu iddiasıyla bir derneğe dün operasyon düzenlenmiş, dernek yöneticisi ve projelerde imzası bulunan devlet memurlarından oluşan 13 şüpheli, "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet, Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet, güveni ve görevi kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Bursa'da gözaltına alınan bir şüpheli de Balıkesir'e getirilmişti.