Balıkesir'deki kuş gribi karantinası

Balıkesir'deki kuş gribi karantinası
Balıkesir'deki kuş gribi karantinası
- AK Parti Balıkesir Milletvekili Öztaylan: - "İki kümeste bugüne kadar 62 bin tavuk itlaf edildi. Başka bir kümeste ise 100 bin tavuğun itlafı sürüyor" - "Korkulacak hiçbir şey yok. Vatandaş rahatlıkla tavuk, yumurta yiyebilir"

BALIKESİR (AA) - AK Parti Balıkesir Milletvekili Mehmet Cemal Öztaylan, Bandırma ilçesinde kuş gribi virüsü tespit edilmesinin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin, "İki kümeste bugüne kadar 62 bin tavuk itlaf edildi. Başka bir kümeste ise 100 bin tavuğun itlafı sürüyor" dedi.

Öztaylan, Bandırma'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 Mayıs'ta Edincik Mahallesi'nde 40 bine yakın tavuğun telef olması ve kuş gribi virüsü tespiti üzerine başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu mahallede kuş gribi olarak tespit edilen ve yapılan itlaflarda üreticinin mağdur edilmediğini vurgulayan Öztaylan, şöyle konuştu:

"Kaç aylık tavuk ise bugüne kadar yediği yem parası, onun yarka (büyük piliç) ve tavuk parası kimseyi mağdur etmeden nakden ve defaten üreticilere ödenecek. Halkın tedirgin olacağı, üzüleceği, hem tüketenlerin hem de üretenlerin mağdur olacağı hiçbir şeye devlet müsaade etmedi, etmeyecek. Bu konuyla ilgili olarak,  Gıda , Tarım  ve Hayvancılık Bakanı, Sağlık Bakanı, müsteşar ve genel müdürleriyle görüştüm. Bandırma Kaymakamı ile sürekli görüşme halindeyiz."

Öztaylan, karantina alanı içindeki tetkiklerde, kuş gribi virüsü tespit edilen yerlerde her türlü önlemin alındığını anlattı.

Virüsün etrafa dağılmaması amacıyla itlaf edilen tavukların çukurlar açılıp kireçlenerek gömüldüğünü dile getiren Öztaylan, "İki kümeste bugüne kadar 62 bin tavuk itlaf edildi. Başka bir kümeste ise 100 bin tavuğun itlafı sürüyor. Bu da bitmek üzere. Korkulacak hiçbir şey yok. Vatandaş rahatlıkla tavuk, yumurta yiyebilir. Ben şimdi yedim işte" ifadesini kullandı.