Balıkesir'deki orman yangını

Balıkesir'deki orman yangını
Balıkesir'deki orman yangını
- Orman Bölge Müdürü Yalçın: - "Şimdilik 3 hektarlık bir alanda etkili olan yangına müdahalemiz devam ediyor. Rüzgar etkili olduğu için yangın çok geniş bir alanı tehdit ediyor"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, Bigadiç ilçesinin kırsal mahallelerinden Düğmeli yakınlarındaki kızılçam ormanında çıkan yangının şu anda 3 hektar alanda etkili olduğunu ve rüzgarın etkisiyle geniş bir alanı tehdit ettiğini bildirdi.  

Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızılçam ormanındaki yangına ihbar gelir gelmez, kısa sürede müdahale ettiklerini ancak lodosun çalışmaları zorlaştırdığını söyledi. 

Rüzgarın ciddi bir engel oluşturduğunu vurgulayan Yalçın, "Şimdilik 3 hektarlık bir alanda etkili olan yangına müdahalemiz devam ediyor. Rüzgar etkili olduğu için yangın çok geniş bir alanı tehdit ediyor. Ancak erken müdahaleyle bunu şimdilik önlemiş durumdayız" diye konuştu. 

Yalçın, Orman Bölge Müdürlüğüne ait 14 arazöz ve 2 dozer ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait çok sayıda itfaiye aracı ve ekibin, yangına müdahale etiğini belirtti.  

Sındırgı ve Bigadiç ilçelerindeki çeşitli kurum ve kuruluşlara ait araçların da söndürme çalışmalarına destek verdiğini kaydeden Yalçın, "Amacımız yangını kısa sürede kontrol altına alıp, söndürmek" dedi.