Balıkesir'deki şap hastalığı karantinası

Balıkesir'deki şap hastalığı karantinası
Balıkesir'deki şap hastalığı karantinası
- Dursunbey Belediye Başkanı Bahçavan: - "Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile irtibata geçerek dezenfekte çalışmalarımızı yaptık"

BALIKESİR (AA) - Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, ilçede şap hastalığı nedeniyle uygulanan karantinaya ilişkin, "Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile irtibata geçerek dezenfekte çalışmalarımızı yaptık" dedi.

Bahçavan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde Çakmak ve İstasyon mahalleleri ile kırsaldaki Küçük Akçaalan ve Güğü mahallelerinde karantina uygulamasının sürdüğünü söyledi.

İlçede 26 sığırda şap virüsüne rastlandığını belirten Bahçavan, şöyle konuştu:

"Hastalık tespiti yapılan yerler karantina altına alınmıştır. 8 mahallemiz koruma bölgesine, 18 mahallemiz ise gözetim bölgesine alındı. Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile irtibata geçerek dezenfekte çalışmalarımızı yaptık. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile aşılama çalışmalarımız da devam etmektedir. Halkımızın hayvanlarında hastalık belirtilerini gördüklerinde İlçe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat etmeleri, hastalığın yayılmasının önüne geçilmesinde çok faydalı olacaktır."

Bahçavan, karantina nedeniyle ilçeye hayvan giriş ve çıkışlarının yasak olduğunu sözlerine ekledi.