Balıkesir'den kısa kısa

Balıkesir'den kısa kısa
Balıkesir'den kısa kısa
- Manyas'ta çeltik hasadı başladı

BALIKESİR (AA) - Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, ilçede çeltik hasadının başladığını söyledi.

Danç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede buğdaydan sonra en fazla çeltik ekildiğini anlattı.

Manyas'ta 436 üretici tarafından yaklaşık 65 bin dekar alanda çeltik ekildiğini, bu  sezon bazı ekim alanlarında çeltik yanığı hastalığı görülmesine karşın üretimde az bir kayba neden olduğunu belirten Danç, "Üreticilerin beklentisi dönüm başına 700 kilogramdı ancak yapılan hasat sonrasında dönüm başına gerçekleşen rekolte 500 ile 550 kilogram arasında kaldı. Bu geçen yıla göre iyi. Geçen yıl gerçekleşen rekolte miktarı dönüm başına 400 kilogramdı" ifadelerini kullandı.

 

- Türkiye 'de yağlık ayçiçeği üretimi

 

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kocabıyık, Türkiye'nin ham yağ açığının yüzde 60 seviyelerine çıktığını bildirdi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de hızlı nüfus artışıyla birlikte bitkisel yağ tüketiminde sürekli artış gözlendiğini dile getiren Kocabıyık, buna karşın ayçiçeği üretiminin düşmesinin yağ açığında yükselişe neden olduğunu belirtti.

Yağ açığının ithalata yol açtığını ifade eden Kocabıyık, şunları kaydetti:

"Ayçiçeği üretimi bu yıl 900 bin tona kadar düştü. Önceki senelerde 1,5 milyon tona kadar çıkmıştı. Türkiye'nin ham yağ açığı yüzde 50'lerden yüzde 60 seviyelerine çıktı. Tüketim artıyor, üretim düşüyor. Bunun sebebi ise yağ bitkileri üretimiyle ilgili istikrarlı bir planlamanın olmaması ve mevcut üretim potansiyelinden yeterince yararlanılmamasıdır. Bu konuda üretimin arttırılması için bilinçlendirme ve desteklemelerin arttırılması gerekiyor."

 

- Bandırma Limanı'na Rotterdam modeli

 

Balıkesir Sanayi Odası tarafından düzenlenen danışma toplantısına katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye'nin gelişmesinde özel sektörün ve yatırımcıların öneminin büyük olduğuna dikkati çekti.

Bandırma Belediyesi ile bir centilmenlik anlaşması yaptıklarını dile getiren Uğur, şunları kaydetti:

"Ortak akılla hareket edeceğiz. İki kentin çekişmesinin kimseye yararı olmaz. Ben, tüm ilçeleriyle birlikte Balıkesir ili sınırları içinde yaşayan 1 milyon 200 bin kişinin belediye başkanıyım. Bandırma, Türkiye'nin en önemli lojistik merkezlerinden biridir. Önümüzdeki günlerde, Hollanda'nın Rotterdam Limanı'na giderek incelemelerde bulunacağız. Bandırma limanını, Rotterdam Limanı gibi önemli bir lojistik ve ihracat limanı yapmak istiyoruz."