Balıkesirli iş kadınları lavanta yetiştirecek

Balıkesirli iş kadınları lavanta yetiştirecek
Balıkesirli iş kadınları lavanta yetiştirecek
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Girişimci İş Kadınları Derneği (BAGİKDER) Başkanı Yasemin Afacan ve ekibi, lavanta yetiştiriciliği konusunda bir proje...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Girişimci İş Kadınları Derneği (BAGİKDER) Başkanı Yasemin Afacan ve ekibi, lavanta yetiştiriciliği konusunda bir proje hazırladıklarını belirtti. 

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ı ziyaretinde konuyla ilgili açıklamalar yapan Afacan, lavanta yetiştirerek ülke ekonomisine katkıda bulanacaklarını söyledi. Özelikle bitkiyi ihraç etmek istediklerini ifade eden Afacan, "Bu bitkinin yetiştirilmesi Balıkesir'e de büyük katkı sağlayacak. Lavanta gelir getiren ancak fazla tanınmayan bir bitki. Kırsal mahallelerde yaşayan çiftçiler gelir getirmediği için sebze yetiştirmek istemiyor. Bizde proje kapsamında ilk olarak lavanta yetiştirmek isteyen kişilere eğitim vereceğiz" dedi.

Yılmaz ise, Türkiye 'de kadınların siyasi ve ticari hayatta ön plana çıkmasının kalitenin artmasına neden olduğunu söyledi.  Kadın elinin değdiği her yerde güzelliklerin ortaya çıktığını dile getiren Yılmaz, "Kadınlarımızın ticari, sosyal, siyasi, vakıf ve dernek gibi kurumların içerisinde daha fazla olmalarını arzu ediyoruz. Güçlü Türkiye ancak kadınlarımızın başarısıyla elde edilebilir. Her alanda daha aktif rol alan kadınlarımız, Yeni Türkiye'nin gücüne güç katacaktır" diye konuştu.