Bandırma Ayakkabıcılar Odası Başkanı Taşçı:

Bandırma Ayakkabıcılar Odası Başkanı Taşçı:
Bandırma Ayakkabıcılar Odası Başkanı Taşçı:
- "İthal ayakkabıya getirilen yüzde 30 ile 50 arasındaki vergi yerli üreticiye nefes aldırttı."

BALIKESİR (AA) - Bandırma Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hüseyin Taşçı, "İthal ayakkabıya getirilen yüzde 30 ile 50 arasındaki vergi yerli üreticiye nefes aldırttı" dedi.

Taşçı, gazetecilere yaptığı açıklamada sektörün ham maddesini oluşturan deri ve suni deriye yüzde 30 ile 50 arasında getirilen ek verginin yerli üreticiye yaradığını ve esnafı hareketlendirdiğini söyledi. 

Özelikle Çin malı ayakkabıların piyasaya girmesiyle sektörde sıkıntılı günler yaşandığını dile getiren Taşçı, şunları kaydetti:

"Çin'inde içinde bulunduğu uzakdoğu ülkelerinden getirilen ucuz ayakkabıların ülkemizde satılmaya başlanılmasının ardından yerli ayakkabı üreticileri rekabet edemeyerek işletmelerini kapatmak zorunda kaldı. İlçede bulunan ayakkabı tamircileri de bundan olumsuz yönde etkilendi. Vatandaşlar eskiyen ayakkabılarını tamir ettirmek yerine Çin'den getirilen sağlık ucuz ayakkabıları tercih etti. Durum böyle olunca da ilçede çok sayıda ayakkabı tamircisi dükkanını kapatma zorunda kaldı. Yapılan düzenlemelerin ardından ülkemize getirilen Çin malı ayakkabı sayısında ciddi azalmalar oldu. İthal ayakkabıya getirilen yüzde 30 ile 50 arasındaki vergi yerli üreticiye nefes aldırttı. Buda ayakkabı imalatçısı ve tamircilerine yaradı."

 


  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Ucuz

  ,

  Vergi

  ,

  Ayakkabı