Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Turaçlı:

Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Turaçlı:
Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Turaçlı:
- "Yağlı güreşçilerin geliri ve sosyal güvencesinin olmaması bu spora olan ilgiyi azaltıyor"

BALIKESİR (AA) - Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Orhan Turaçlı, yağlı güreşçilerin geliri ve sosyal güvencesinin olmamasının bu spora olan ilginin azalmasına neden olduğunu söyledi. 

Turaçlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağlı güreşlerin, ata sporuna gönül veren belediye başkanlarının destekleriyle ayakta durabildiğini öne sürdü.

Türkiye'de en az 2 bine yakın yağlı güreşçi bulunduğuna işaret eden Turaçlı, "Bunlardan ancak 200'e yakını belediyelerin ve sponsorların desteğiyle ayakta durabiliyor. Birçoğu başka iş yerlerinde çalışıyor, hafta sonları güreşe gidiyor" dedi.

Turaçlı, "ata sporu"na ilginin artması için bu spora gönül veren güreşçilerin gelirleri ve sosyal güvencelerinin olması gerektiğini belirterek, "Balıkesir, Kırkpınar tarihinde çok sayıda başpehlivan çıkarmış bir ilimizdir ancak son 25 yıldan bu yana Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde başpehlivan çıkartamıyoruz. Yeni başpehlivanların çıkartılabilmesi için altyapı ve eksikliklerinin bir an önce giderilmesi gereklidir. Bunun için de ata sporumuz olan yağlı güreşler, minder güreşi yapılan federasyondan ayrılarak bağımsız bir federasyon olmalıdır" diye konuştu.