Bandırma'da 2'nci Kavun Festivali

Bandırma'da 2'nci Kavun Festivali
Bandırma'da 2'nci Kavun Festivali
BALIKESİR (AA) - Bandırma Yeşil Çomlu Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından Kavun Festivali düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Yeşil Çomlu Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından Kavun Festivali düzenlendi. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen festivale, Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Dursun Mirza, 6. Jet Hava Üs Komutanı Tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kortej yürüyüşle başlayan festival kapsamında, Bayraktepe mevkisinde dernek tarafından yaptırılan anıt törenle açıldı.

Yeşil Çomlu Mahalle Muhtarı Can Toros, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı'nda mahallelerinden 12 kişiyi  şehit verdiklerini belirtti.

Belediye Başkanı Mirza da son günlerde artan terör olaylarına değinerek, "Artık terörün bitmesini anaların babaların ağlamasını istemiyoruz. Bizler huzur ve ekonomik istikrar istiyoruz. Bu konuda eskisinden daha fazla çaba gösterilmesi bekliyoruz. Bu yıl 2'ncisi düzenlenen kavun festivali bölgenin tanıtımı ve ekonomisine ciddi katkılar sağladı" diye konuştu.

 Kaymakam Sonel de "Bizlerin ülkemizde huzur ve bağımsız bir şekilde yaşamamız için canlarını feda eden şehitlerimize hayırlı bir evlat olmak istiyorsak hep birlikte ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için çalışmamız gerekiyor" dedi.  

 Konuşmaların ardından anıt törenle açıldı. 

Daha sonra en güzel kavun yarışması düzenlendi. Yarışmalarda üreticiler Dalaman, Beyaz ve Altınbaş kavun cinslerinde yarıştılar.

Yarışmalarda jüri kavunların görünümleri, tadı, rengi ve kokusuna göre değerlendirme yaptı. 

Festivale katılan konuklara peynir ekmek ve lokma ikramı yapıldı. Festival yerel sanatçıların halk konseriyle sona erdi. 


  ETİKETLER:

  şehit

  ,

  Beyaz

  ,

  Belediye

  ,

  Kaymakam

  ,

  Hava

  ,

  ekmek