Bandırma'da ayçiçeği ekimi

Bandırma'da ayçiçeği ekimi
Bandırma'da ayçiçeği ekimi
- Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin: - ''Bandırma'da bu yıl 77 bin dönüm arazide ayçiçeği ekimi yapıldı''

BALIKESİR (AA) - Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, bu yıl ilçede 77 bin dönüm arazide ayçiçeği ekimi yapıldığını söyledi.

Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl kanola ve nohut ekiminden dolayı ayçiçeği ekiminin az olduğuna dikkat çekti.

Bu yıl ise yağışların fazla olması nedeniyle buğday ekiminin yapılamadığını dile getiren Sezgin, ''Yerine ayçiçeği ekildi. Bu durum ülkemiz için Bandırma için ve Borsamız için önem arz etmekte. Bandırma'da bu yıl 77 bin dönüm arazide ayçiçeği ekimi yapıldı. Türkiye'de 1 milyon 200 bin ton ayçiçeği üretimi gerçekleştiriliyor ancak bu rakam yetmiyor ve yıllık 1 milyon ton da dışarıdan ithal etmek zorunda kalıyoruz. Burada yapılması gereken şeylerden biri de çiftçiyi daha kazançlı hale getirmektir. Bu şartların oluşturulması gerek. Bunun için teşviklerin arttırılması gibi çalışmalar yapılabilir. Yağlı tohumlar üretiminde kendimize yetebilmemiz için önemli bir çalışma olacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Bandırma Ticaret Borsasında geçen yıl 48 bin ton ayçiçeğinin işlem gördüğünü anlatan Sezgin, "Bu yıl biraz daha fazla olacağını tahmin ediyoruz. Tahminen 1 ay sonra ayçiçeği hasadı başlayacaktır. Aynı zamanda bu yıl verimliliğinde daha fazla olacağını umuyoruz. İnşallah verimli bir yıl yaşarız" ifadesini kullandı.

İlçede 2010 yılında 72 bin dönüm, 2011 yılında 77 bin 584 dönüm, 2012-2013 yıllarında 77 bin, 2014 yılında 58 bin dönüm araziye ayçiçeği ekimi yapıldı.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    yönetim