Bandırma'da bal üretim sezonu açıldı

Bandırma'da bal üretim sezonu açıldı
Bandırma'da bal üretim sezonu açıldı
BALIKESİR (AA) - Bandırma'da bal sezonu, törenle açıldı.Bandırma Arıcılar Derneği Reşattin Sancar, çok sayıda arı yetiştiricisinin katıldığı...

BALIKESİR (AA) - Bandırma'da bal sezonu, törenle açıldı.

Bandırma Arıcılar Derneği Reşattin Sancar, çok sayıda arı yetiştiricisinin katıldığı törende, verilerin bu yıl bal üretiminin oldukça verimli geçeceğini gösterdiğini söyledi.

Türkiye 'de 102 bin ton civarında bal üretiminin yapıldığını dile getiren Sancar, bu üretimle Türkiye'nin, Çin 'in ardından dünyada ikinci sırada bulunduğunu ifade etti.

Üretimdeki bolluğa rağmen tüketimde AB ülkelerinin gerisinde kalındığını belirten Sancar, "Türkiye'de bal tüketimi yıllık bir ile iki arasında değişirken bu AB ülkelerinde dört kilograma ulaşıyor" dedi.

Sancar, coğrafi özellikler dikkate alındığında Bandırma ve ülkedeki bal üretiminin gelecek açısından umut verici olduğunu söyledi.

Bu yıl kovan başına verimin 25 ila 27 kilogram arasında beklendiğini vurgulayan Sancar, hedeflerinin kovan başı üretimi 33-34 kilograma çıkarmak olduğunu ifade etti.

Sektörün en büyük probleminin tarım ilaçları ve sahte bal olduğunu dile getiren Sancar, "Bal diye glikoz satanlar ve bilinçsiz tarım ilacı kullananlar arıcılık için en büyük tehlikedir. Bu tür kişiler ticaretten men edilmelidir. Tarım ilaçlarının kullanımı ve anızların yakılmaması konusunda üreticilerin bilgilendirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Tarım