Bandırma'da "Gemi İnşaatı Programı"na kız öğrencilerden ilgi

Bandırma'da "Gemi İnşaatı Programı"na kız öğrencilerden ilgi
Bandırma'da "Gemi İnşaatı Programı"na kız öğrencilerden ilgi
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksekokulunun "Gemi İnşaatı Programı"nda 7 kız öğrenci bulunuyor.Okul Müdürü Doç. Dr. Mehmet...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksekokulunun "Gemi İnşaatı Programı"nda 7 kız öğrenci bulunuyor.

Okul Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Erçakar, AA muhabirine, gemi inşaatı sektöründe ihtiyaç duyulan teknikerlerin yetiştirilmesi amacıyla kurulan "Gemi İnşaatı Programı"nın, okullarının bünyesinde 2007'de eğitim vermeye başladıklarını ve bugüne kadar 293 mezun verdiklerini söyledi.

Son dönemlerde bölüme kız öğrencilerinde başvurduğunu ifade eden Erçakar, şunları kaydetti:

"2 yıllık programımıza, sayısal program ile öğrenci alıyoruz. Öğrencilerimiz, 4 yarı yıl teorik ders ve atölye uygulamaları görüyorlar. Staj eğitimleri ise tersaneler ve gemi proje çizim bürolarında, uygulamalı olarak gerçekleşiyor. Günümüz modern gemilerinin yapımında uygulanan teknikler ve bunlara ait uygulamaların takibi, çevre tersanelerde bu uygulamaların gözlenmesi ve bu gemilere ait inşa projelerinin bilgisayar ortamında çizilmesi eğitimleri veriliyor. Bölümde şu an 7 kız öğrenci de eğitim görüyor. Son dönemlerde bu bölüme kız öğrencilerde ilgi gösteriyor. Mezunlar, gemi inşaatı teknikeri olarak özellikle Karadeniz Bölgesi ve Tuzla gibi denizcilik sektörünün geliştiği bölgelerde bulunan çeşitli tersaneler ve gemi tasarımı bürolarında çalışma olanağına kavuşuyor. Ayrıca özel sektöre ait tersane ve gemi tasarımı büroları, imalat ve çelik konstrüksiyon atölyeleri ile liman işletmelerinde iş bulabiliyorlar."