Bandırma'da hamsi bereketi

Bandırma'da hamsi bereketi
Bandırma'da hamsi bereketi
- Güney Marmara'nın en önemli balıkçılık merkezlerinden Bandırma Körfezi'nde hamsi bereketi yaşanıyor - İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlere balık sevkiyatının yapıldığı Bandırma Balık Hali'ne bu sabah bin kasa hamsi, 50 kasa sardalya, 80 kasa uskumru getirildi - Uskumru'nun kasası 200, hamsinin kasası 100, sardalyanın kasası ise 80 liradan satıldı

BALIKESİR (AA) - Av yasağının sona ermesiyle Güney Marmara'nın en önemli balıkçılık merkezlerinden Bandırma Körfezi'ne açılan teknelerin, kasaları hamsiyle doldu. 

İstanbul , Ankara  ve Bursa gibi büyükşehirlere balık sevkiyatının yapıldığı Bandırma Balık Hali'ne bu sabah bin kasa hamsi, 50 kasa sardalya, 80 kasa uskumru getirildi. Uskumru'nun kasası 200, hamsinin kasası 100, sardalyanın kasası ise 80 liradan alıcı buldu.

Balıkesir Deniz Ürünleri Avcıları Üretici Birliği Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4,5 ay süren av yasağının sonuna gelindiğini belirterek, balık sezonunun ilk gününde hale hamsi, uskumru, çinekop ve sardalya getirildiğini belirtti.

Bereketli bir sezon başlangıcı olduğunu ifade eden Işık, "Öncelikle balıkçı arkadaşlarımıza kazasız belasız bir sezon diliyorum. Fiyatlar güzel, gelen hamsi kasası 100 lira, 200 lira uskumru, bu şekilde giderse vatandaş ucuz balık yer" diye konuştu. 

Bandırma ve Çevresi Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Harun Önen de bölgede etkili olan fırtınadan dolayı balıkçıların avlanmaya gece  saatlerinde çıkmak zorunda kaldığını söyledi. 

Tekne sahiplerini, sürdürülebilir balıkçılık için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen kıstaslara uymaları konusunda uyaran Önen, "İlk günde Bandırma Körfezi'nde hamsi bereketi yaşandı. Bu yıl sezondan oldukça umutluyuz. Vatandaşlarımız bu yıl bol bol hamsi yiyecek" dedi. 


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Balıkesir

  ,

  İstanbul

  ,

  Ucuz

  ,

  Sabah

  ,

  Tarım

  ,

  Gece

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  sezon

  ,

  Hamsi