Bandırma'da sınıf temsilcisi elektronik ortamda seçildi

Bandırma'da sınıf temsilcisi elektronik ortamda seçildi
Bandırma'da sınıf temsilcisi elektronik ortamda seçildi
BALIKESİR (AA) - Bandırma Hürriyet İlkokulu sınıf temsilciliği seçimi elektronik ortamda yapıldı.Okul Müdürü İsmail Gönültaş, gazetecilere yaptığı...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Hürriyet İlkokulu sınıf temsilciliği seçimi elektronik ortamda yapıldı.

Okul Müdürü İsmail Gönültaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 sınıftan 400 öğrencinin TC kimlik numaraları ve sınıf numaralarına göre bilgisayardan giriş yaparak oy kullandığını söyledi.

Seçim öncesi temsilciliğe aday olan öğrencilerin propaganda yapmalarına bile izin verildiğini ifade eden Gönültaş, şunları kaydetti:

"Okulumuzun geliştirdiği yazılım sayesinde elektronik seçim Bandırma'da ilk defa yapıldı. Okul web sitesinde oluşturulan e­-seçim modülü sayesinde öğrenciler sandık yerine elektronik ortamda oy kullanarak seçimini yaptı. Seçim öncesi adaylar, okul web sitesinde oluşturulan e­-seçim modülünden adaylıklarını ilan edip, propaganda yaptı. Her sınıfın adayını belirlemesinden sonra seçim yapıldı. Öğrencilerin mükerrer oy kullanmasını engellemek için özel formül geliştirildi. Kimlik numarası ve okul numaraları kullanılarak oluşturulan kütük numarası ile öğrencilerin oy pusulası oluşturuldu. Oluşturulan pusulalar tutanakla teslim edildi. Pusulaları teslim alan öğrenci seçmenler, bilgisayar laboratuvarına gruplar halinde girerek elektronik ortamda oy kullandı."