Bandırma'da soya ekimleri

Bandırma'da soya ekimleri
Bandırma'da soya ekimleri
BALIKESİR (AA) - Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, ülkemizdeki soya üretiminin arttırılması için gerekli desteklemelerin yapılması...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, ülkemizdeki soya üretiminin arttırılması için gerekli desteklemelerin yapılması gerektiğini söyledi. 

Soyanın en önemli yem hammaddesi olduğunu dile getiren Sezgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ülkemizin ihtiyacı olan soya miktarı 2 milyon 200 bin ton olmasına karşılık bunun ancak 180 bin tonunu ülkemizde üretiyoruz. Geriye kalan 2 milyon 20 bin tonu yurt dışından ithal edilerek karşılanıyor. Ülkemizdeki soya ihtiyacının karşılanması için gerekli teşviklerin yapılması gereklidir. Bandırma Ticaret Borsası Başkanlığı olarak bölgemizdeki soya üretiminin arttırılması için Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla ortak bir çalışma başlattık. Proje 2016 yılı ekim döneminde tohum ve gübre desteğini içeriyor'' dedi.

Sezgin, proje kapsamında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesinden teknik destek aldıklarını sözlerine ekledi.