Bandırma'da TÜBİTAK destekli hayvancılık projesi

Bandırma'da TÜBİTAK destekli hayvancılık projesi
Bandırma'da TÜBİTAK destekli hayvancılık projesi
BALIKESİR (AA) - Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesince hayata geçirilen "Koyun otlatılan farklı meralarda...

BALIKESİR (AA) - Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesince hayata geçirilen "Koyun otlatılan farklı meralarda yıllık yem üretiminin planlaması ve bunun hayvansal üretime etkilileri" projesine  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumundan (TÜBİTAK) 380 bin TL destek verildiği bildirildi.

Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Müstakim Bayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesiyle ortaklaşa hazırladıkları projenin yem maliyetlerini düşürmeye yönelik olduğunu söyledi.

TÜBİTAK tarafından 380 bin TL destek verilen projeyle üreticilerin girdi maliyetlerini azaltmayı hedeflediklerini dile getiren Bayram, şunları kaydetti:

"Ülkelere ve ekonomik şartlara göre değişmekle beraber hayvancılıkta üretim maliyetlerinin yaklaşık dörtte üçünü kaba yem oluşturuyor. En ucuz ve kaliteli yemler doğal meralarda oluşuyor. Ancak doğal meralar yılın her döneminde yeterli ve nitelikli yeterli yem üretemiyor. Bu nedenle bu proje, yem üretiminin yıl içine yayılması konusunda çok önemli."

İki yıl planlanan projede doğal meraya ek olarak kısa süreli yapay meralar kurularak ve tahıl anızları değiştirilerek, koyunların kaba yem ağırlıklı yıl boyu merada otlamalarının yollarının ortaya konulacağını belirten Bayram, "Projede oluşturulacak mera programında erken ilkbahar ve geç sonbahar yem açığı yulaf veya tritikale yem bitkileriyle, yaz yem açığı sorgum-sudan otu veya tahıl anızıyla, kış yem açığı ise otlatılmayıp bırakılan doğal merada kalan otlarla karşılanacak" dedi.

Bu uygulamayla karlı bir hayvancılık ve doğal meraların bozulmasında en temel faktör olan zamansız otlatmanın önüne geçilmiş olacağına dikkati çeken Bayram, bu şekilde bir yaklaşımla yıl boyu meradan yararlanma yollarını ortaya koyan çalışmaların sınırlı düzeyde kaldığını söyledi.

 


  ETİKETLER:

  TÜBİTAK

  ,

  Türkiye

  ,

  Çanakkale

  ,

  Ucuz

  ,

  Proje

  ,

  kış