Bandırma'dan kısa kısa

Bandırma'dan kısa kısa
Bandırma'dan kısa kısa
- Kaldırımı işgal edenlere ceza

BALIKESİR (AA) - Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, kaldırımların araçlar tarafından işgal edilmesi konusunda vatandaşların şikayette bulunduğunu belirtti.

Yayalarında kanun çerçevesinde trafiğin içinde sayıldığını açıklayan Kılıç, şunları kaydetti:

"Karayolları Trafik Kanununa göre, karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini kaldırmak yasaktır. İlçede kayıtlı 47 bin araç bulunuyor. Bu, yaklaşık 3 kişiye bir araç düştüğü anlamına geliyor. Ancak, dışarıdan gelen araçları da dahil edersek, her gün Bandırma trafiğinde yaklaşık 60 bin araç seyrediyor. Park sıkıntısı yaşandığı için bazı araçlar kaldırıma veya yaya geçiş noktalarına bırakılıyor. Ekiplerimiz de bunlara gerekli cezai işlem uyguluyor."

- Bandırma orman çalışmaları

Bandırma Orman İşletme Müdürü Şükrü Açıcı, müdürlüklerine bağlı Bandırma, Susurluk, Manyas, Erdek, Gönen ve Marmara ilçelerinde 130 bin hektar ormanlık alan bulunduğunu belirtti.

Yılda ortalama 600 bin fidan diktiklerini ifade eden Açıcı, şunları kaydetti:

"Temmuz, ağustos ve eylül , yangın riski bulunan dönemler. Bu yıl, şu ana kadar bölgemizde sadece Gönen ve Manyas'ta iki küçük yangın olayına müdahale ettik. 7 arazöz, 3 su tankeri ve 5 ilk müdahale aracımızla yangınlara müdahaleye hazır durumdayız. Vatandaşlarımızla zaman zaman toplantılar yaparak, orman yangınlarına çok duyarlı olunması gereken bu dönemde kendilerine eğitici bilgiler veriyoruz."

Açıcı, ayrıca bu yıl ilk 7 aylık dönemde, 9 milyon liralık odun satışı yaptıklarını açıkladı.

- Bandırma yeni Kaymakamı Sonel

Konya'nın Seydişehir ilçesinden, Bandırma Kaymakamlığına atanan Tuncay Sonel, ilçeye geldiğinden dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Çalışmalarını "ben değil biz bakış açısı altında" yürüttüğünü dile getiren Sonel, şöyle konuştu:

"Kapımız, vatandaşlara her zaman açık olacak. Ben bir köy çocuğuyum. Herkes, anne, babasına nasıl davranılmasını isterse, devlet görevlilerinin de vatandaşa aynı şekilde davranması gerektiğine inanıyorum. Halkla iç içe olmaya çalışacağım. Öncelikle eğitime önem vereceğiz. Yetim, öksüz, engelli vatandaşlarımız, şehit aileleri ve gazilere elimizden gelen yardımı yapacağız. Bandırma'yı büyük bir aile olarak düşünüyorum. Artık ben de Bandırma ailesine katıldım."