Bandırma'nın kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü

Bandırma'nın kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü
Bandırma'nın kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü
BALIKESİR (AA) - Bandırma'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü kutlandı.Cumhuriyet Meydanı'nda, Atatürk Anıtı'na çelenklerin...

BALIKESİR (AA) - Bandırma'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda, Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanların gönderdiği kutlama mesajları okundu.

Belediye Başkanı Dursun Mirza, törendeki konuşmasında, Bandırma'nın iki yıl işgal altında kaldığını ve bu dönemin çok zor şartlarda aşıldığını ifade etti.

Kurtuluş Savaşı'nın özgürlük yolunda milletin gayretiyle kazanıldığını dile getiren Mirza, şöyle konuştu:

"Tüm dünyaya meydan okuyarak kazandığımız Kurtuluş Savaşı, ancak özgürlük ve vatan uğruna ölüme güle oynaya koşan kahramanların yazabileceği bir destandır. Bu destanı yazan kahramanları anlatacak sözcükleri bulabilmek mümkün değil. Onlar bu dünyada kazanılabilecek en büyük rütbe olan şehitlik onuruyla cennete yürüdüler. Vatanın bütünlüğü ve ulusumuzun geleceği söz konusu olduğunda, şehadet sevdası bugün de her vatan evladının yüreğinde aynı heyecanını koruyor. Kurtuluş Savaşı'nda bizi dize getiremeyenler, hala çirkin emellerinden vazgeçmedi. Bizi bölerek güçsüzleştirmeye çalışıyorlar. Aynı cephede aynı kutsal değerler için savaşan Mehmetçiklerin arasına ayrılık tohumlarını ekmeye uğraşıyorlar. Bizi Türk, Kürt, Alevi, Sünni diye birbirimize düşman etmeye çalışıyorlar."