Bandırma'ya savunma sanayi yatırımı

Bandırma'ya savunma sanayi yatırımı
Bandırma'ya savunma sanayi yatırımı
- İnsansız hava araçları ve jet motorlarının üretiminin yapılabileceği tesis için Kale Grubu tarafından Bandırma'da 640 dönüm arazi talebinde bulunuldu - Belediye Başkanı Mirza: "7 bin civarında kişiye iş olanağı sağlanacağını bildirdiler"

BALIKESİR (AA) - Kale Grubu'nun, insansız hava araçları ve jet motorlarının üretiminin yapılabileceği tesis yatırımı için Bandırma ilçesinde 640 dönüm arazi talebinde bulunduğu bildirildi.

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, bir otelde meslek odası başkanlarıyla yaptığı toplantıda, Kale Grubu'nun ilçeye savunma sanayi üzerine yatırım planladığını söyledi.

Kendilerine doğrudan başvuru olduğunu vurgulayan Mirza, şöyle konuştu:

"Bize 640 dönüm arazi için dilekçeyle başvurdular. Özellikle insansız hava araçları ve jet motorları gibi üretim yapılabilecek tesis yatırımı planlıyorlar. 7 bin civarında kişiye iş olanağı sağlanacağını bildirdiler. Bu konuya sıcak baktığımızı kendilerine söyledik ama duyarlılıklarımız olduğunu da kendilerine ilettik.  Çevre konusunda, tarım alanlarının daralması konularında önceliklerimiz var. Onlar da bize kesinlikle katıldıklarını ve bu konuda hiçbir tehlike olmayacağını bildirdiler."

Mirza, Bandırma'nın 1950'li yıllardan bu yana süregelen il olma tutkusundan vazgeçmemesi gerektiğini belirtti.

Balıkesir ilinde Kurumlar Vergisinin yüzde 7,5'i ile Gelirler Vergisinin yüzde 30'unun Bandırma tarafından karşılandığına değinen Mirza, "Çok önemli bir limana ve sanayiye sahip. Aynı zamanda havacılar kenti olup üniversitesine kavuşmak üzere bulunuyor. Bandırma'nın, tüm dinamikleriyle el ele vererek ve 'Bandırma partisi' gibi hareket ederek çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum" ifadesini kullandı.