Bartholomeos, Kirazlı Manastırı'nda ayin yönetti

Bartholomeos, Kirazlı Manastırı'nda ayin yönetti
Bartholomeos, Kirazlı Manastırı'nda ayin yönetti
- Fener Rum Patriği Bartholomeos, sadece yüksek duvarlar ve bazı kalıntılarının günümüze ulaştığı manastırda, mübadeleden sonra yapılan ikinci ayini yönetti - Bartholomeos: "Barışa, birliğe ve beraberliğe özellikle bugün ihtiyacımız vardır. Çünkü Ortadoğu kaynıyor, bütün dünya kaynıyor"

BALIKESİR (AA) - Fener Rum Patriği Bartholomeos, Balıkesir'de tarihi Kirazlı Manastırı'nda Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayini yönetti.

Erdek ilçesinde, 1895'te 99 odalı olarak inşa edilen binadan bugüne sadece yüksek duvarlar ve bazı kalıntıların ulaştığı manastırda, Bartholomeos dini kıyafetlerini giydikten sonra ayini başlattı.

Mübadeleden sonra geçen yıl ilk defa ayinin yapıldığı manastırda konuşan Bartholomeos, manastırın senelik resmi bayramı olan 23 Ağustos'ta bu ayini tekrarlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi

Bu mutluluğu mümkün kılan herkese teşekkür eden Bartholomeos, "Bu seneki ayine katılım büyük ve genişti. 1920'lerde vuku bulan mübadeleden sonra buralardan göç edenlerin çocukları ve torunları, büyük bir nostalji ve hasretle babalarının topraklarına dönüp tarihi Meryem Ana Manastırı'nı ve bu şirin yerleri ziyaret etmektedirler. Onlar da çok mutlu. İnanıyoruzki memleketlerine döndüklerinde dünyaca meşhur Türk misafirperverliğinden ve Türkiye 'deki inanç özgürlüğünden uzun uzun bahsedecekler" diye konuştu.

Bartholomeos, yıllar önce yaşanan acıların benzerlerinin günümüzde, yakınımızdaki coğrafyalarda tekrarlandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Evsiz barksız kalan yüz binlerin, sokakta dilenen sahipsiz çocukların, ellerindeki son parayla denizleri geçmeye çalışan insanların dramlarına, her gün ölümle sonuçlanan gelecek ve umut arayışlarına şahit oluyoruz. Düşününki aynılarını buradan gönderilen toplumlar da yaşadı. Ailelerini, kutsal emanetlerini, mezarlarını, aşklarını terk ederek bir daha dönmemek üzere kendi iradeleri dışında sınır dışı edildiler. O büyük acıları yaşayanlar ve günümüzde bu acıları hala çekenler için hep dua ettik, dua ediyoruz."

"Barışa, birliğe ve beraberliğe özellikle bugün ihtiyacımız vardır. Çünkü Ortadoğu kaynıyor, bütün dünya kaynıyor" diyen Bartholomeos, kardeşlik duygularının gelişmesi temennisinde bulundu.

Jandarmanın güvenlik tedbiri aldığı ayin, katılımcılara şarap ve ekmek dağıtılmasıyla sona erdi.