Belediye ekmek fırınıyla ilgili zarar açıklaması

Belediye ekmek fırınıyla ilgili zarar açıklaması
Belediye ekmek fırınıyla ilgili zarar açıklaması
- Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur: - "Fırıntaş 5 yılda 5 milyon lira zarar etmiş. Lafla sloganla milliyetçilik olmuyor. Bu şirketin 5 yılda 5 milyonunu buharlaştırmak beceri ister"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, belediyeye ait ekmek fabrikası Fırıntaş AŞ'nin 5 yılda 5 milyon lira zarar ettiğini belirterek, "Lafla sloganla milliyetçilik olmuyor. Bu şirketin 5 yılda 5 milyonunu buharlaştırmak beceri ister" dedi.

Uğur, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ocak ayı olağan toplantısında yaptığı konuşmada, Fırıntaş AŞ'nin sermaye artımı talebini dile getirerek, kuruluşun zararda olduğunu belirtti.

Belediyenin çeşitli birimlerinde görev yapan ancak Fırıntaş bünyesinde görünen 430 işçinin, 2009-2014 yılları arasında çıkarıldığını ve tazminatlarının ödenmediğini ifade eden Uğur, bilançolarda kıdem tazminatlarının da gösterilmeden işlem yapıldığını anlattı.

Ekmek fırının iflasın eşiğine getirildiğini söyleyen Uğur, şöyle konuştu:

"Fırıntaş 5 yılda 5 milyon lira zarar etmiş. Lafla sloganla milliyetçilik olmuyor. Bu şirketin 5 yılda 5 milyonunu buharlaştırmak beceri ister. Nasıl yapılmış bu iş? Sermayeli bir şirketi alıp, eksi 5 milyon lira ile 5 yılda teslim ediyorsunuz. Bu bana 2001 krizinde IMF'den 35 milyar dolar borç alan beceriksiz hükümeti hatırlattı. Biz işçimizin alın teri ve hakkını ödeyeceğiz. Nasıl zorunlu tasarruf ve konut edindirme yardımlarını ödediysek bunu da ödeyeceğiz. Fırıntaş'ın sermaye artırma nedeni budur."

Uğur, ocak ayında işçilerin Fırıntaş'ın kapısına dayandığını dile getirerek, "Dediler ki 'bizim kıdem tazminatlarımız nerede, nereden alacağız?' Ne tutuyor bunlar, 2 milyon 106 bin 439 lira. Şimdi siz alın teri saygınız yok, emeğe saygınız yok. Kıdem tazminatını ödemiyorsunuz, odan sonra biz vatanseveriz, milliyetçiyiz diyorsunuz. Biz alın teri, emeğe saygılıyız" diye konuştu.