Bir yıl tiyatro eğitimi alan çocuklar sahneye çıktı

Bir yıl tiyatro eğitimi alan çocuklar sahneye çıktı
Bir yıl tiyatro eğitimi alan çocuklar sahneye çıktı
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Sanat Merkezi'nde 8-9 ve 10-14 yaş tiyatro grubu, ortak sahneledikleri "Zeytinler Tamtamlara Karşı" oyun ile ilk kez...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Sanat Merkezi'nde 8-9 ve 10-14 yaş tiyatro grubu, ortak sahneledikleri "Zeytinler Tamtamlara Karşı" oyun ile ilk kez seyirci karşısına çıktı.

Küçük tiyatrocular, gösteri sonrası sertifikalarını Balıkesir Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Onur Ayan'dan aldı.

Çocukların sosyal yaşama daha aktif katılmaları için tiyatronun önemine değinen Ayan, çocukların herhangi bir sanat dalıyla ilgilenmelerinin gelişimleri için önemli olduğunu söyledi.

Ailelerin çocukların gelişimleri için her türlü fedakarlıkta bulunduklarını belirten Ayan, şöyle konuştu:

"Sanatla ilgilenen her çocuğun elbette ilerleyen zaman içinde sanatçı olması beklenemez. Süreç içerisinde çocuğun doğru yönlendirilmesi, iç disipline sahip olması ve eğitilmesi, çalışma ile gayretleri, yetenekleri, gözlemlenerek elbette meslek olarak da seçmesine yol açabilir. Çocuk gelişiminin sacayaklarından biri olan sanat uğraşının yanı sıra göz ardı edilmemesi gereken konuların belki de başında drama eğitimi gelmektedir. Zaman zaman kurumumuza gelen telefonlar ve ziyaret eden velilerle konuştukça genel algının tiyatro ve dramanın kavram olarak karıştırıldığını gözlemlemekteyiz. Elbette drama ve tiyatro birbirinden faydalanmaktadır fakat asla aynı şey değildir. Bu yanılgıdan dolayı gerçek drama algısında deformasyonlar meydana gelmektedir."

Ailelerin çocuklarının sanata merakına destek olması gerektiğini de ifade eden Ayan, özellikle drama eğitimine önem verilmesini istedi.

 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  YAŞ

  ,

  sanat

  ,

  Oyun

  ,

  Çocuk

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  Gösteri

  ,

  Karşı