Bu lise geleceğin kaptanlarını yetiştiriyor

Bu lise geleceğin kaptanlarını yetiştiriyor
Bu lise geleceğin kaptanlarını yetiştiriyor
- Ayvalık'ta 2011'de açılan Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinin denizcilik ve gemi yapım bölümlerinde öğrenim gören 260 öğrenciden 22'si bu yıl mezun olacak - Denizcilik alanında her türlü eğitimin verildiği, simülasyonla her türlü hava şartlarında karşı nasıl hareket edileceğinin öğretildiği lisenin 10. sınıfında eğitim gören 7 kız öğrenci de 2 yıl sonra kaptan unvanıyla mezun olarak denizcilik sektöründe çalışmaya başlayacak - Bu yıl gemi yapım atölyesi de hayata geçecek okuldan mezun olanlar, işsizlik sorunu yaşamıyor

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 2011'de açılan Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinin denizcilik ve gemi yapım bölümlerinde öğrenim gören 260 öğrenciden 22'si, bu yıl mezun olarak sektörde çalışmaya başlayacak.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lisenin Kuzey Ege bölgesinin tek denizcilik lisesi olduğunu belirterek, "Başka yerlerde denizcilik eğitimleri, meslek ve teknik liseler bünyesinde yer alıyor. Bizim lisemiz sadece denizcilik üzerine eğitim veren üniversite kalitesinde bir eğitim kurumu" dedi.

Bilen, 3 yıllık geçmişi olmasına rağmen lisenin ciddi mesafeler aldığını ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığının verdiği desteklerle okulun tüm atölyelerin teknik donanımını sağladıklarını, öğrencilere en iyi seviyede eğitim verdiklerini anlattı.

Lisenin gelecek vadettiğini ve sektöre yaklaşık 10 bin gemi yapım adamı yetiştirmeyi hedeflediğini vurgulayan Bilen, şöyle konuştu:

"Okulumuzun ön tarafından 14-15 dönümlük arazi var. Bu bölümde gemi tersanesi yapılacak. Bu sayede okulumuz gemi yapımı anlamında ciddi adamlar yetiştirecek. Yakında ustalık, kalfalık gibi belgeleri olmayanların, gemilerde çalışamayacakları belirtiliyor. Bu anlamda buradan mezun olmak iyi. Öğrencilerimiz iş bulmada sıkıntı yaşamayacak."

Lisenin Müdürü Hüseyin Aday ise hedeflerinin yeni denizciler yetiştirmek ve uluslararası denizcilik sektöründe Türk denizcilerinin varlığını hissettirmek olduğunu söyledi.

Aday, lisede denizcilik ve gemi yapımı olmak üzere iki alanda eğitim verdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Denizcilik alanında ilk mezunlarımızı vereceğiz. Gemi yapım alanında ise Ayvalık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bu dalda eğitim görüp bize gelen öğrencilerden 2 yıldır mezun veriyoruz. Bu yıl 22 mezun vereceğiz. Şu anda okulumuzda 260 öğrenci eğitim görüyor ve bunların 27'si kız. İlk kız mezunlarımızı 2 yıl sonra vereceğiz. Şu anda 10. sınıfta eğitim gören 7 öğrencimiz ve bunlar 2 yıl sonra mezun olacaklar. Kız öğrencilerimiz sadece denizcilik alanında güverte dalında eğitim alıyorlar. Doğrudan kaptan olarak mezun olup, gemi ve özellikle yatlarda çalışıyorlar. Son yıllarda yat için kadın kaptan talebi giderek artıyor. Kızlarımızın gelecekte işleri hazır. 9. sınıfta ise 20 kız öğrencimiz bulunuyor."

Güverte mezunlarının 3 bin grostonluk gemilere kadar 3. kaptan olarak işe başladığını dile getiren Aday, makine dalından mezun olanların ise makinist olarak görev aldığını anlattı.

Öğrencilerinin mezun olduktan sonra yüksek okullara direkt geçiş hakları bulunduğunu dile getiren Aday, "Gemi yapım bölümünden mezun olanlarsa ahşap yapı, yat yapımı ustası olarak mezun oluyorlar. Sahada iş yeri açma ve üretim yapma hakkına sahip oluyorlar. Bu liseden mezun olanların kesinlikle işsiz kalma diye bir durumu yok" dedi. 

Lise olarak Ayvalık'ın su altı zenginliklerini tanıtmak istediklerini de belirten Aday, "Bu konuda da kalifiye eleman yetiştirmek istiyoruz. 2015 planımızda gemi yapım atölyemiz var. Bu tesis ne anlama geliyor? Ayvalık ve Edremit körfezinde üretim yapanlara bir alt yapı hizmeti sunabilecek. Yani sanayi, bilgi ve öğrenciyi buluşturmuş olacağız" diye konuştu.