Bu sokakta kedi ve köpeklerin dokunulmazlığı var

Bu sokakta kedi ve köpeklerin dokunulmazlığı var
Bu sokakta kedi ve köpeklerin dokunulmazlığı var
- Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden olan Ayvalık'ın bir sokağındaki binaların duvarlarında, "Dikkat. Bu mahallede yaşayan tüm kedi ve köpekler korunmaktadır, sahiplidir dokunulamaz" yazılı tabelalar dikkati çekiyor - Sokakta bazı evlerin kapısı ve penceresinin önünde sokak hayvanları için bırakılmış mama ve su kapları bulunurken, birçok kişi kedi ve köpeklere sahip çıkıyor

BALIKESİR (AA) - HAKAN FİRİK - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin bir sokağında binaların duvarlarına asılmış "Dikkat. Bu mahallede yaşayan tüm kedi ve köpekler korunmaktadır, sahiplidir dokunulamaz" yazısı ile pati resimlerinin bulunduğu tabelalar dikkati çekiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden olan Ayvalık'ın Hayrettin Paşa Mahallesi'ndeki Ay Sokak, "Hayvan dostu sokak" olarak biliniyor.

İstanbul 'dan gelerek söz konusu sokakta bir ev alan yazlıkçının, bazı bina sahiplerinden izin alarak, üzerinde "Dikkat. Bu mahallede yaşayan tüm kedi ve köpekler korunmaktadır, sahiplidir dokunulamaz" yazısı ve pati resimleri bulunan tabelalar çakmasıyla bölge halkı, kedi ve köpeklere sahip çıktı.

Sokakta bazı evlerin kapısı ve penceresinin önünde sokak hayvanları için bırakılmış yemek ve su kapları bulunurken, adeta bir kampanyaya dönüşen bu uygulama, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çekiyor, destek görüyor. 

Evinin duvarında hayvanların dokunulmazlığını öngören tabela çakılı olan sokak sakinlerinden Nezahat Boztepe, sokakta tarihi ev alarak Ayvalık'a yerleşen İstanbullu bir komşularının bu levhaları astığını söyledi.

Bazı bina sahiplerinin hayvanseverin astığı tabelaları söktüğünü belirten Boztepe, şunları kaydetti:

"Ben sökmedim tabela duvarımda duruyor. Hayvanlara zarar vermesinler, beslesinler. Ekmekleri, yemekleri çöpe atacaklarına duvar diplerine koysunlar, hayvanlar yesin. Sokağımızda herkes sokak hayvanlarına bakıyor, ekmeğini veriyor, suyunu veriyor. Bazı komşularımız kedilere çuvallarla özel mamalar alarak besliyor. Benim oğlum da 'sokak hayvanları yesin' diye kemikleri, yemek artıklarını, sanayideki  yerine götürüyor."

Yemek artıklarının içine ekmek doğrayarak sokağa bıraktıklarını da ifade eden Boztepe, kendisinin hayvanlara alerjisi olmasına rağmen kızının da iki köpeği bulunduğunu anlattı.

Ellerinden geldiğince hayvanları koruduklarını ve baktıklarını dile getiren bir başka hayvansever sokak sakini Evser Dilli ise "Biz seviyoruz ama bazıları sevmiyor hayvanları. Biz elimizden geldiğince komşularımızla bakıyoruz. Seviyoruz hayvanları. Bizim mahallemizde kedi ve köpekler, koruma altında" diye konuştu.