"Bu yıl zeytinyağı normal değerini buldu"

"Bu yıl zeytinyağı normal değerini buldu"
"Bu yıl zeytinyağı normal değerini buldu"
- Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Tibet: - "Her şeyin fiyatı artmıştır ama zeytinyağındaki yükseliş aynı düzeyde olmamıştır. Bu yıl zeytinyağı normal değerini buldu" - "Zeytinyağı pahalı deyip tüketicisinin kaçmamasını istiyoruz çünkü üretici olmadan tüketemeyiz"

BALIKESİR (AA) - HAKAN FİRİK - Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, bu yıl zeytinyağı fiyatının normal değerini bulduğunu söyledi.

Tibet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon başında, eylülde, UZZK koordinatörlüğünde tüm sektör bileşenleriyle yaptıkları rekolte çalışmasıyla sezonun ürün miktarının öngörüldüğünü söyledi.

Zeytinyağı fiyatlarının son 5-6 yıldır hiç artmadığına işaret eden Tibet, "Üretici fiyatları ve raf fiyatlarında uzun zamandır doğru dürüst bir artış olmamıştı. Bu sene ilk kez üreticinin de para kazanabildiği bir yıl oldu. Biz şuna karşıyız; zeytinyağı pahalandı, neye göre pahalandı, neye göre mukayese ediyoruz da pahalı olduğunu söylüyoruz? Zeytinyağı sonuçta ayrı bir kategori. O bakımdan biz zeytinyağı bu yıl değerini buldu diyoruz" şeklinde konuştu.

Zeytinyağı fiyatlarının tüketiciyi uzaklaştırmaması gerektiğini vurgulayan Tibet, şunları kaydetti:

"Biz iki kişiyiz. Yaz döneminde haftada üç damacana su kullanıyoruz 19 litrelik. Haftada 24 lira su parası veriyoruz, ayda 96 lira yapıyor. Halbuki, ayda 96 lirayla 5 litre zeytinyağı alsanız, 5 kişilik bir ailenin aylık tüketimini sağlarsınız. Dolayısıyla her şeyin fiyatı artmıştır ama zeytinyağındaki yükseliş aynı düzeyde olmamıştır. Bu yıl zeytinyağı normal değerini buldu. Şunu unutmayalım; zeytinyağı değerlidir, sağlıktır. Zeytinyağının fiyatını bir kilo et ile mukayese edebiliriz, bir kilo tereyağıyla mukayese edebiliriz ama zeytinyağı pahalı deyip tüketicisinin kaçmamasını istiyoruz çünkü üretici olmadan tüketemeyiz. Bizim için üretici de çok önemli, tüketici de. Hem tüketicimizin para kazandığı hem de tüketicimizin ulaşabildiği fiyatta kalması tabii ki de değerlidir. Sektörümüzün sürdürülebilirliği açısından bu son derece önemlidir."


  ETİKETLER:

  Para

  ,

  sektör

  ,

  lira

  ,

  sezon

  ,

  derece