Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü

Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü
Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü
- Ayvalık ilçesinde, fener alayı düzenlendi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı düzenlendi. 

Ayvalık Belediyesi önderliğinde düzenlenen yürüyüşe, sivil toplum kuruluşları ile bazı siyasi parti temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Eski devlet hastanesinin önünden bando takımı eşliğinde başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.

Sloganlarla teröre tepki gösteren vatandaşlar, yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. 

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın Türk milletinin en önemli bayramlarından biri olduğunu söyledi.

Türk askerlerinin, 93 yıl önce, 10 gün yürüyüşün ardından İzmir'e geldiğini ve düşmanı denize döktüğünü hatırlatan Gençer, "O gün, Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli atıldı. Çağdaş, laik ve bağımsız Türkiye için yürüdüler ve Mustafa Kemal Atatürk o yürüyüşü cumhuriyetle taçlandırdı. Sıkıntılı ve acı günler geçiriyoruz ama öyle büyük bir ülkeyiz ki silkinip bunun içinden çıkacağız. Tarih bunu yazacak. Burada olan herkes, bizi dinleyen herkes, bunun bilincinde. Bu ülke, kolay kolay bölünmez ve parçalanmaz. Kimse bunu başaramaz" diye konuştu.