Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, tekerlekli sandalye dağıttı

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, tekerlekli sandalye dağıttı
Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, tekerlekli sandalye dağıttı
- 7'si akülü olmak üzere 16 tekerlekli sandalye dağıtıldı

BALIKESİR (AA) - Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şubesi'nin talebi doğrultusunda, 7'si akülü olmak üzere 16 tekerlekli sandalye dağıttı.

Belediye Binası'nda dağıtımı gerçekleşen tekerlekli sandalye töreninde konuşan Uğur, her zaman engelli vatandaşlara yardım konusunda hazır olduklarını belirtti. Her engelli vatandaşın akülü aracı kullanamadığı için bir kısmına normal tekerlekli sandalye aldıklarını ifade eden Uğur, şunları kaydetti:

"Yedi tanesi akülü diğerleri normal toplam 16 tekerlekli sandalye dağıttık. İhtiyaçlara göre bu araçları temin ediyoruz. Her engelli vatandaş akülü araçları kullanamıyor. Biz her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Onları topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Toplu taşıt araçlarını engellilere uyumlu hale getiriyoruz. Taşıtları engellilere uyumlu hale getirdikten sonra durakları da bu araçlara uygun hale getireceğiz. Bunu Balıkesir merkezin yanı sıra ilçelerimizde de yapıyoruz.  Ayvalık'ta da bu doğrultuda bir çalışmamız var."

Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu ise, "Dezavantajlı grupların düne kadar ötekileştirilmiş, yok sayılmış insanların temsilcisi olarak bugün yitirilmiş onurumuzun iade edildiğini düşünüyorum. Erişilebilirlik konusunda başkanımız çok duyarlı. Toplu taşıt araçları olsun, kaldırım ve yollar olsun engellilerin her türlü ihtiyacına göre dizayn edilmesi ve bu hassasiyete öncelik tanınması bizim için çok büyük gelişme. Artık biz engelliler olarak toplumun dışında bir grup değil, toplumun ve sosyalleşmenin tam içerisindeyiz" dedi.

Dağıtım törenine, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Balıkesir Belediyesi Eski Başkanı Sabri Uğur da katıldı.