CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "Biz çiftçiye mazotu 1.5 liradan vereceğiz, kimse zarar etmeyecek, herkes kazanacak. Her benzin istasyonu vergi dairesi gibi çalışmayacak" - "Bize sorulan kaynağı vallahi de bulacağım billahi de bulacağım. Ben kaçak sarayda oturmayacağım, benim çocuklarımın yatak odalarında para kasaları olmayacak, benim evimde dolarlar, milyarlar olmayacak, benim evimde vatandaş olacak onu da ben baş tacı edeceğim"

BALIKESİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Biz çiftçiye mazotu 1.5 liradan vereceğiz, kimse zarar etmeyecek, herkes kazanacak. Her benzin istasyonu vergi dairesi gibi çalışmayacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Balıkesir mitinginden sonra seçim otobüsüyle önce Manyas ardından da Gönen ilçesine geçti.

Gönen ilçe meydanında toplanan kalabalığa hitap eden Kılıçdaroğlu, 8 Haziran'da güzel başlangıç yapmak istediklerini söyledi.

İnancı, yaşam tarzı ne olursa olsun herkesi kucaklamak istediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Geçmişte hangi partiye oy verdiyse versin herkesin başımın üzerinde yeri var. Barış içinde yaşayan, kavgasız, güzel bir Türkiye için yola çıkalım. Hedefim bu" dedi.

Türkiye'nin, dünyanın en güzel ülkelerinden birisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Siyaset, birçok açıdan sorun yaratıyor. Seçim bildirgemizi hazırladık. 4 yıllık süre içinde hiçbir aile 'ben yoksulum' demeyecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğim, çöp sepetine atacağım. Sözüm söz çiftçiye sözüm söz, mazotunun litresini 1,5 lira yapacağım. Diyorlar ki, petrol dışarıdan geliyor, çok pahalı eyvallah ben de biliyorum pahalı ancak unutmayın petrolün rafineriden çıkış fiyatı 1,21 kuruş. Biz çiftçiye mazotu 1,5 liradan vereceğiz, kimse zarar etmeyecek, herkes kazanacak. Her benzin istasyonu vergi dairesi gibi çalışmayacak. Benim isteğim, yoksulluk, işsizlik, fakir fukara olmasın, temiz siyaset olsun, siyasetçiler kendilerinin yandaşlarını değil vatandaşı düşünsün vatandaş zengin olsun hedefimiz bu."

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Emekliye ikramiye dedim kıyameti kopardılar 'parayı nereden bulacaksın' diye. Bize sorulan kaynağı vallahi de bulacağım billahi de bulacağım. Ben kaçak sarayda oturmayacağım, benim çocuklarımın yatak odalarında para kasaları olmayacak, benim evimde dolarlar, milyarlar olmayacak, benim evimde vatandaş olacak onu da ben baş tacı edeceğim" diye konuştu.

- Erdek'teki konuşması

CHP Lideri, buradan Erdek ilçesine geçti. Yol üzerindeki Bandırma'nın Edincik ve Erdek'in Düzler mahallelerinde kahvehanede çay içen Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, Erdek ilçe meydanında yaptığı konuşmada ise amacı, umudu ve hedefinin güzel ülkede huzur ve barış içinde kardeşçe yaşamak olduğunu söyledi.

77 milyonun kardeşçe yaşamasını istediğini dile getiren CHP Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. Her anne, çocuğunu okula gülen yüzle göndersin, her evde tencere kaynasın, huzur ve bereket olsun. Daha fazla çalışacağım, ülkem için, çocuklarımız, emekliler, çiftçiler ve işsizler için çalışacağım. Siyaset anlayışım siyasette zenginleşme değildir halka adanmışlıktır. Ben sizin için çalışacağım. Çok sorununuz, derdiniz var. Bunları aşmak mümkündür. Bu milletin azim ve kararlılığına güveneceğiz. Kaynağımız var, çok kaynağımız var, kimsenin endişesi olmasın. Emekliye iki maaş ikramiye vereceğimi söz verdim. Çiftçiye mazotu 1,5 liradan vereceğiz. Rafineri çıkış fiyatına göre yine karla satıyoruz. Üretilsin istiyoruz. Bir yılda 49 milyar liralık tarım ve gıda ürünü ithal ediyoruz. Neden biz üretmiyoruz? Hangi gerekçeyle üretmiyoruz?"

Vatandaşlardan 4 yıllık yetki isteyen Kılıçdaroğlu, ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceğini, hiçbir ailenin gelirinin 720 liranın altında olmayacağını söyledi.

"Kaynağı nereden bulacaksın?" sorularına yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Maliye konusunu, 'sosyal güvenliği en iyi bilen kim' diye sorun. En iyi bilen 10 kişiden birisi benim. Bütçe nasıl yapılır, gelir nasıl toplanır, nasıl harcama yapılır bilirim. Kul hakkı yemeden para harcamak önemlidir, benim için yandaş değil vatandaş var" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, yoksulluğun, acının, gözyaşının olmadığı mutlu Türkiye'yi yeniden kurmak istediğini vurgulayarak, bunun için tek umudunun ve güvencesinin halk olduğunu kaydetti.

Konuşmasından sonra bir süre Erdek Belediyesinde partililerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, alınan izinlerin ardından 6. Ana Jet Üssü'ne getirilen Balıkesir'e geldiği özel uçakla Ankara'ya gitti.