Çiftçi kazandığını traktöre harcıyor

Çiftçi kazandığını traktöre harcıyor
Çiftçi kazandığını traktöre harcıyor
- Türkiye'de trafiğe kayıtlı en fazla traktörün bulunduğu iller arasında üçüncü sırada yer alan Balıkesir'de çiftçiler, bu araçlarını eskiye oranla daha kısa sürelerde yeniliyor - Yeni traktör satışlarının ikinci el pazarındaki alışverişten fazla olduğu Balıkesir'de genellikle 35-70 bin lira arasındakiler alıcı bulurken, fiyatlar geçen yıla göre artış gösterdi

BALIKESİR (AA) - Türkiye 'de trafiğe kayıtlı traktörlerden 57 bin 571'inin bulunduğu Balıkesir'de çiftçiler, kullanımı 10 yıla varmadan bu araçlarını yeniliyor. Çiftçiler genellikle 35-70 bin liralık traktörlere ilgi gösteriyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, son 10 yılda yüzde 30'un üzerinde büyüme gösteren traktör pazarında ilk sıralarda tarım ve hayvancılık yoğun olduğu Manisa, Konya ve Balıkesir geliyor.

Ülkede trafiğe kayıtlı traktör sayısı 2005'ten bu yana 1 milyon 247 binden 1 milyon 640 bine çıktı. En fazla traktörün bulunduğu il 78 bin 757 ile Manisa olurken, onu 77 bin 686 ile Konya ve 57 bin 571 ile Balıkesir izledi.

Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Balıkesir'de satışlar, yılın her döneminde olsa da tarımsal faaliyetlerin arttığı bu dönemlerde biraz daha canlanıyor.

Balıkesir Galericiler Sitesi'nde yeni ve ikinci el traktör satışı yapan bir firmanın sorumlusu Celil Arslan, son yıllarda hayvancılık sektörünün iyi gittiğini, çiftçinin kazandığını traktöre yatırdığını söyledi.

Çiftçinin eskiye oranla traktörünü daha kolay değiştirdiğini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

"Bankalardan düşük faiz ve uyun ödeme koşullarında kredi alabiliyorlar. Şöyle 40 bin liralık bir traktör için 15-20 bin lira peşinat veriyor. Geri kalan kısmını faiziyle birlikte 5 yılda ödüyor. Taksitleri de aylık değil yıllık olduğu için hasat ya da hayvanlarını satacağı dönemin sonunda ödüyor. Yani iki hayvan kestiği zaman bir traktör alma gücüne sahip oluyor ya da taksidi kolayca ödeyebiliyor. Balıkesir'de yeni traktör satışı, ikinci el pazarındaki alışverişten daha yoğun. Önceden 20 yılda traktör değiştiren çiftçiler, şimdi 10 yıldan daha kısa bir sürede yenisine binmeye başlıyor. Hayvancılık kazandırıyor, faizler düşük."

İlde çiftçilerin en küçük arızada veya lastikleri eskidiğinde bile traktörünü yenilemeye gittiğini anlatan Arslan, bu durumun satışlarını artırdığını ifade etti.

Arslan, Balıkesir'de genellikle 55-60 beygir gücünde ve 35-70 bin liralık traktörlerin tercih edildiğini dile getirdi.

- Traktör fiyatları geçen yıla göre arttı

Başka bir galerinin satış sorumlusu Bekir Ceylan da ülkedeki ekonomik gelişmelere paralel olarak traktör fiyatlarının geçen yıla göre arttığını belirterek, "2012 model 55 beygir gücündeki traktörün fiyatı geçen sene 27 bin liraydı, bu yıl 30 bin liraya çıktı. 2014 model 55 beygir gücündekini 33 bin liradan satıyoruz. Bunun sıfırını geçen yıl bu fiyata satmıştık. Bu yıl yenisi 40 bin lira" ifadesini kullandı.

Ceylan, 3-5 bin lira olan 1968 model traktörlerin bile satıldığına değinerek, bu tür eskilerin tarladan değil genellikle hayvan çiftliklerinde sabit kullanıldığını aktardı.

Çiftçilerin kendi aralarında en fazla konuştuğu konuların başında traktörün geldiğini söyleyen Ceylan, "Üç kişi bir araya gelsin kahvehanede, traktör konuşurlar. Özelliklerini, yakıtını anlatırlar" dedi.

Balıkesir'de genelde 3 silindirli olanların alıcı bulduğunu ve fiyatların 35 bin liradan başladığını anlatan Ceylan, "Araziler küçük olduğu için Balıkesir'de genellikle 3 silindirliler gidiyor. İl genelinde traktörün çokluğu hayvancılığın yaygın olmasından kaynaklanıyor. Zaten en fazla satış yenilerde oluyor. Çiftçiler genelde model yükselterek birkaç yılda yenisini almaya çalışıyor" diye konuştu.

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Balıkesir

  ,

  KONYA

  ,

  Tarım

  ,

  Kredi

  ,

  faiz

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  paralel

  ,

  manisa