Çocuklar "tematik kütüphane"de hayatı öğreniyor

Çocuklar "tematik kütüphane"de hayatı öğreniyor
Çocuklar "tematik kütüphane"de hayatı öğreniyor
- Dursunbey Belediyesinin kurduğu, masa ve sırası bulunmayan "tematik kütüphane"ye gelen çocuklar hem kitap okuyup araştırma yapabiliyor hem de kültürel aktivitelere katılıyor - Orman figürleri bulunan, yerde oturularak kitap okunabilen kütüphanede, eski gazete ve dergilerden kitap oluşturma, turşu kurma gibi faaliyetlere de yer veriliyor

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde, belediye tarafından geçen mayıs ayında açılan "tematik kütüphane"de çocuklara eğlenceli bir ortamda okuma alışkanlığının kazandırılmasına ve kültürel bilgi akışının sağlanmasına çalışılıyor.

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "tematik kütüphane" fikrinin, Soma Dayanışma Ağı (SOMADA) Projesi kapsamında kurulan Dursunbey Destek Merkezinin sorumlusu uzman psikolog Gamze Akarca tarafından kendilerine sunulduğunu söyledi.

Projeyi olumlu bulduklarını ve kütüphaneyi oluşturarak 7 ay önce 5-12 yaş grubu için hizmete açtıklarını belirten Bahçavan, "Geliştirilmeye açık olan kütüphanenin amfi görünümlü hazırlanması, çocuklar için eğlenceli bir kitap okuma yeri oldu" dedi.

Bu merkezin özelliklerine ilişkin bilgi veren Bahçavan, normal kütüphaneden farklı olarak masa ve sıra düzeni bulunmadığını, çocukların yerde oturarak kitap okuyabildiğini, ev ortamında gibi araştırma yaparak kitap okuyabildiğini anlattı.

Kütüphanede orman figürlerinin de bulunduğunu dile getiren Bahçavan, şöyle konuştu:

"Günümüzde kitle iletişim araçlarının artması, bilgisayar ve akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması öğrencilerimizin beceri ve iletişim konularında sıkıntılara yol açmaktadır. Tabii dolayısıyla bu tematik kütüphanede tek amaç kitap okumak değil. Kitap okurken eğlenceli bir şekilde öğrenmeyi hedefledik. Kütüphanemizdeki hocalarımızdan da dersleri için yardım alabiliyorlar. Bunların yanı sıra becerilerini geliştirerek bir nevi hayata hazırlanmaları için önemli bir adım olarak görüyoruz. Hem geçmişle bağlarını koparmamış oluyorlar hem de eğlenerek öğreniyorlar."

Bahçavan, eski gazete ve dergilerden bir kitap oluşturma, turşu kurmayı öğrenme gibi etkinliklerin kütüphanede yapıldığını, ilçenin gelenek ve görenekleriyle ilgili aktivitelere de yer verildiğini sözlerine ekledi.